Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.04.2017

Alarm powodziowy. Rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Stan wód w niektórych rzekach tych regionów przekroczy alarmowy.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePR24
Posłuchaj
  • 28.04.17 Południe Polski: zagrożenie powodziowe
  • 28.04.17 Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa o zagrożeniu powodzią
Czytaj także

Trzy ostrzeżenia hydrologiczne to ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia (dotyczą województwa śląskiego, łódzkiego i opolskiego), a cztery - drugiego stopnia (dla województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego).  obecnie najbardziej intensywne opady obejmują województwo mazowieckie, południe województwa śląskiego i część województwa podlaskiego.

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone m.in. w Oświęcimiu. W Małopolsce stany ostrzegawcze przekroczone są w trzech miejscach – na Wiśle w Jawiszowicach, na rzece Soła w Oświęcimiu i w górnym biegu Białki. Więcej w magazynie Tym Żyje Kraj.

– Poziom rzek, zwłaszcza w górskich regionach, może gwałtownie wzrastać – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik wojewody małopolskiego. Powodem takiego stanu jest między innymi topniejący śnieg w Tatrach. – Poziomy rzek nie powinny jednak długotrwale przekroczyć stanów alarmowych. Choć możliwe są lokalne podtopienia, obecnie Małopolska nie jest zagrożona powodzią – zastrzega Krzysztof Marcinkiewicz.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono także w powiecie częstochowskim, na Śląsku. Dotyczy to pięciu gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomice i Kruszyna. W wielu miejscach poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy. – Zagrożenie jest jak najbardziej realne – mówi starszy kapitan Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Strażacy interweniowali około 30 razy, głównie w związku z zalanymi posesjami i piwnicami. Powodem były niedrożne rowy. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a odpowiednie służby – w tym straż pożarna – są gotowe do działania.

Na Opolszczyźnie utrzymują się dwa przekroczenia stanów alarmowych wód. W Branicach na Opawie stan alarmowy jest przekroczony o prawie 40 centymetrów, w Racławicach Śląskich na Osobłodze o kilka centymetrów – informuje Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w opolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Poziom wody w pozostałych miejscach jest nieco podwyższony. Wkrótce jednak sytuacja powinna się ustabilizować – przewiduje Ferster.

Jak podkreślał natomiast Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa City Security, zagrożenie powodziowe zwiększają także intensywne opady deszczu. – Mamy do czynienia z wodami opadowymi, które zalegają w korytach rzek. To powoduje spiętrzenie wody, która się nie mieści i wylewa. Dlatego wszystkie miejscowości wzdłuż rzek są zagrożone powodzią, zwłaszcza w obszarze górskim – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w magazynie Tym Żyje Kraj.

"Chrześcijański kształt patriotyzmu"

W programie również o prezentacji, na kilka dni przed świętem Konstytucji 3 Maja, dokumentu "Chrześcijański kształt patriotyzmu". W dyskusji, w siedzibie Episkopatu Polski, biorą udział duchowni, politycy i publicyści.

Arcybiskup Józef Kupny, jeden z autorów dokumentu i przewodniczący Rady Społecznej Episkopatu Polski, przestrzega w nim przed nacjonalizmem, który jest zaprzeczeniem patriotyzmu. Jednocześnie wyjaśnia, jak Kościół katolicki postrzega prawdziwy patriotyzm.

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 28.04.17

Godzina emisji: 12.10