Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 05.05.2017

Stypendia w Konkursie E(x)plory. Szansa dla młodych naukowców

Konkurs Naukowy E(x)plory pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. Daje on młodym naukowcom szansę na skonfrontowanie swoich idei z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Jest także okazją do rozwoju pomysłów. O konkursie mówili w audycji Droga do Stypendium Joanna Gogolińska (dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii) oraz Michał Ratajczak i Kinga Woskowska (stypendyści Konkursu E(x)plory).
Posłuchaj
  • 28.04.2017 Stypendia w Konkursie Naukowym E(x)plory. Goście: Joanna Gogolińska (dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii) oraz Michał Ratajczak i Kinga Woskowska (stypendyści Konkursu E(x)plory).
Czytaj także

Joanna Gogolińska wyjaśniała, że w konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku 13-20 lat, indywidualnie lub w grupach do 4 osób. Rekrutacja trwa zwykle od października do stycznia. – Można do niego zgłaszać projekty badawcze ze wszystkich dziedzin naukowych, w ramach których młodzi naukowcy sprawdzają jakieś idee. Projekty są bardzo różne, ale każdy czemuś służy. Czasem młodzież przychodzi z prostym projektem i wraca z czymś o wiele lepszym za rok – wskazywała.

Projekty oceniają autorytety naukowe, które opiniują, czy pomysł jest innowacyjny, czy młody naukowiec ma wiedzę, dotyczącą danego tematu i czy praca jest samodzielna. Gogolińska dodała, że nagrody, przyznawane w konkursie pozwalają projektom rozwinąć się dalej.

Michał Ratajczak na konkursie prezentował wielofunkcyjną lampę led, która pozwala na pracę w dwóch trybach: pracy i relaksu. – Posiadała też awaryjne zasilanie, a także dodatkową barwę ewakuacyjną i głośnik. Badałem też wpływ barwy na pracę i wydajność użytkowników. Zastosowanie jest szerokie, badania okazały się ciekawe i wnioski pozwoliły, by stworzyć odpowiedź techniczną – mówił.

Gość podkreślił, że konkurs umożliwił mu poznanie wielu ciekawych osób ze świata nauki i późniejszą z nimi współpracę. Dzięki stypendium mógł natomiast kontynuować swoją pracę i badania.

Kinga Woskowska stworzyła natomiast projekt "Język porozumienia bez przemocy w szkole", w ramach którego przeprowadziła badanie społeczne. – Zauważyłam brak umiejętności komunikacji interpersonalnej miedzy ludźmi, w relacji dziecko-uczeń, rodzic-nauczyciel i relacjach rówieśniczych. Przeprowadziłam badania, w których udowodniłam, że język porozumienia bez przemocy daje szanse rozwoju osobistego, nawiązać pozytywną relację z drugim człowiekiem – tłumaczyła.

Dodała, że konkurs udowodnił jej, że język bez przemocy jest bardzo potrzebny, a dzięki stypendium może się rozwijać i spełniać marzenia.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kornet.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 23:11