Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 13.05.2017

W Warszawie odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto w sobotę pomnik ku czci rtm. Witolda Pileckiego. Jest to wyraz hołdu dla człowieka będącego symbolem patriotyzmu i bezgranicznego poświęcenia się dla ojczyzny. W Polskim Radiu 24 osobę rotmistrza wspominali historyk Wiesław Wysocki, prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański oraz wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście odsłonięto na warszawskim ŻoliborzuPomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście odsłonięto na warszawskim ŻoliborzuPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • 13.05.17 prof. Wiesław Wysocki: „Zabiegamy o to, by rtm. Witoldowi Pileckiemu przyznano medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (…)”.
Czytaj także

Pomnik rtm. Witolda Pileckiego stoi na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną). Lokalizacja monumentu nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

– Zamiarem rotmistrza było zorganizowanie obozowej grupy konspiracyjnej. Jej członkami mieli być polscy żołnierze, których Niemcy osadzili w Oświęcimiu. Miał również plan rozbicia obozu i uwolnienia znajdujących się tam osób. Pilecki, z powodu niezwykle groźnych chorób, m.in. tyfusu, trzy razy otarł się również o śmierć – powiedział prof. Wiesław Wysocki, autor książki "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1941".

Po wojnie rtm. Witold Pilecki zorganizował siatkę wywiadowczą. W 1946 roku otrzymał rozkaz od gen. Andersa, który nakazywał mu opuszczenie kraju w związku z ryzykiem aresztowania. Zapewne losy polskiego bohatera potoczyłyby się inaczej, gdyby zdecydował się na wyjazd z Polski.

– Wydaje mi się, że nie mógł inaczej postąpić. Chodziło o pewną postawę walki o wolność i niepodległość. Słowa rotmistrza, że musi trwać tu do samego końca, bez względu na konsekwencje są jednoznaczne. Zdawał sobie doskonale sprawę z zagrożenia i z tego, że mógł swojego wyboru nie przeżyć – wyjaśnił Tadeusz Płużański.

Ponadto w audycji Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, mówił o wznowieniu poszukiwań ofiar terroru komunistycznego - w tym rotmistrza Pileckiego – na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 13.05.17

Godzina emisji: 17:07