Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 18.05.2017

Napięcie na linii Turcja-Niemcy. "Ergodan musi pokazać się jako silny lider"

Szef tureckiej dyplomacji poinformował, że nie będzie sprzeciwiać się ewentualnemu wycofaniu przez Niemcy ich oddziałów z tureckiego terytorium. Napięcie w stosunkach między obydwoma krajami utrzymuje się po tym, jak Turcja nie wyraziła zgody na przyjazd grupy niemieckich parlamentarzystów do bazy wojskowej Incirlik, znajdującej w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Syrią. O stosunkach między Ankarą a Berlinem mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • 18.05.2017 Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o stosunkach Berlin-Ankara.

W odpowiedzi na odmowę przyjazdu niemieckich parlamentarzystów do Turcji, Niemcy zagroziły wycofaniem swojego personelu wojskowego z bazy. Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel nazwał działanie Turcji , szantażem. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odrzucił te oskarżenia, mówiąc, że żaden szantaż nie ma miejsca. W tureckiej telewizji NTV powiedział: "Niech Niemcy robią, jak chcą. Nie będziemy ich błagać, żeby zostali".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła w poniedziałek zachowanie Turcji jako "niefortunne". Dodała, że Niemcy próbując rozwiązać konflikt, będą też szukały innego kraju, w którym mogłyby ulokować swoje wojska. Rząd Niemiec rozważa umieszczenie wojsk w Jordanii.

Karol Wasilewski wskazywał, że doszło pewnego zaognienia, ale „ma wrażenie, że to cecha immanentna stosunków turecko-niemieckich, czy w ogóle z państwami Europy Zachodniej”. – To jest rozgrywane na potrzeby polityki wewnętrznej. Jesteśmy po referendum, po którym Ergodan musi pokazać się jako silny lider, stąd ta wielka inicjatywa dyplomatyczna – wyjaśnił.

Gość podkreślił, że Niemcy także mają narzędzia i zdają sobie sprawę, że mogą wywierać naciski na Turcję. – Nagle odmówili więcej razy sprzedaży broni Turcji, niż w ostatnim dziesięcioleciu. I okazało się, że Erdogan nadal stosuje antyzachodnia retorykę, ale w mniejszym stopniu. Nagle zaczął mówić o krzyżowcach, o papieżu, który steruje europejskimi politykami, nieco mniej uderzał w te Niemcy – tłumaczył.

Zdaniem Karola Wasilewskiego, Turcja ma gigantyczne problemy z PR-em, który kładzie się cieniem na jej kontakty zagraniczne. – Ma problem z zakomunikowaniem światu, o co jej chodzi. Ma pretensje do zachodniej prasy, że jest źle rozumiana, ale też wiele robi, by tak było – podsumował.

W rozmowie także o wizycie prezydenta Turcji w USA.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/IAR/ip

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 19:33