Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.06.2017

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski oraz przedstawiciele polskiej delegacji po ogłoszeniu wyników głosowaniaMinister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski oraz przedstawiciele polskiej delegacji po ogłoszeniu wyników głosowaniaPAP/EPA/JUSTIN LANE
Posłuchaj
  • 02.06.2017 prof. Irena Popiuk-Rysińska: „Ważne jest, że Polska będzie uczestniczyła w podejmowaniu najistotniejszych decyzji”.
  • 02.06.17 Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy
  • 02.06.17 Relacja Wojciecha Cegielskiego
  • 3.06.17 Wojciech Cegielski o wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Czytaj także

Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku. Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu. Według prof. Ireny Popiuk-Rysińskiej tak duże poparcie dla Polski to wydarzenie historyczne.

- To niewątpliwy sukces. To miejsce należało się naszemu regionowi, jednak zdarzało się wielokrotnie tak, że podczas głosowania odbywało się wiele tur, by ostatecznie wyłonić członka RB. By zostać niestałym członkiem, Polska musiała otrzymać 129 głosów, więc uzyskanie tak wysokiego wyniku jest niezwykłym sukcesem – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała ekspertka, członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa to sprawa prestiżowa i odpowiedzialna. – Karta Narodów Zjednoczonych nakłada na Radę Bezpieczeństwa główną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju. To jedyny organ, który może upoważniać państwa do użycia siły i nakładać sankcję. Ważne jest, że Polska będzie uczestniczyła w podejmowaniu najistotniejszych decyzji – powiedziała Popiuk-Rysińska.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej mówił, że ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo. Breifieng prezydenta Andrzeja Dudy relacjonował korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/kk/PAP

______________________

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 19:15