Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.06.2017

"Hanna Gronkiewicz-Waltz jest to winna mieszkańcom Warszawy"

Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i propozycje premier Theresy May ws. zachowania praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii. To tematy, które skomentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24. Gośćmi Podsumowania Dnia byli Jan Popławski (Miasto Jest Nasze) i dr Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)
Materiał ilustracyjnyMateriał ilustracyjnyPR24/PJ

Komisja weryfikacyjna obradowała przez osiem godzin, zajmowała się nieruchomościami przy ulicy Twardej 8 i 10 w Warszawie. Jako pierwszy przesłuchany został były pracownik stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Krzysztof Śledziewski, a po południu zeznawał były wicedyrektor Biura Jerzy Mrygoń, Gertruda Jakubczyk-Furman odmówiła zeznań, za co została ukarana 3 tys. zł grzywny. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę w rozprawie do 29 czerwca. Jak podkreślał Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, reprywatyzacja wymaga wyjaśnienia, a komisja weryfikacyjna jest pierwszym krokiem ku temu.

- Wreszcie opinia publiczna dowiedziała się o aferze, przez którą 40 tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Majątek publiczny o wartości miliardów złotych przeszedł w posiadanie grupki osób. Mechanizm funkcjonowania, który wyłania się z dzisiejszych zeznań polegał na tym, że decyzje zapadały gdzieś wyżej i były urzędnikom zlecane do realizacji - powiedział członek Rady Społecznej przy komisji weryfikacyjnej Jan Popławski.  Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją. Podkreślił, że jest to winna mieszkańcom Warszawy. 

Brytyjska premier Theresa May przedstawiła w poniedziałek w Izbie Gmin założenia rządowej propozycji zachowania praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko milionowej społeczności Polaków. Propozycja rządowa zawiera szereg zmian w istniejących przepisach migracyjnych, m.in. znacząco upraszczając proces ubiegania się o prawo stałego pobytu, które zostało nazwane "statusem osoby osiedlonej" i zachowuje zdecydowaną większość obecnych praw obywateli UE. Według dra Przemysława Biskupa z Uniwersytetu Warszawskiego to tylko propozycja wyjściowa do negocjacji.

- W tych negocjacjach będzie wymiana różnych świadczeń przez strony. To na razie propozycja jednostronna, w zawieszeniu pozostaje kwestia praw obywateli brytyjskich, mieszkających na terenie UE. Rząd brytyjski podtrzymuje zdanie, że kwestia jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości czy stosowania europejskiego prawa imigracyjnego nie wchodzi w grę – mówił gość Polskiego Radia 24.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o pierwszym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej; ataku na demonstrację KOD-u w Radomiu; dekrecie imigracyjnym Donalda Trumpa, który częściowo wejdzie w życie oraz umowie o poparciu rządu Theresy May między Partią Konserwatywną i północnoirlandzką DUP.

W "Podsumowani Dnia" także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiła Renata Susałko, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Mateusz Drozda i Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 21:00