Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.07.2017

Prace Komisji Weryfikacyjnej. „Wyłom w porządku prawnym”

Komisja Weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji w całości uchyliła decyzję dotyczącą zwrotu działki przy Twardej 8. Chodzi o grunt, na którym do czerwca ubiegłego roku mieściło się elitarne, dwujęzyczne gimnazjum. Decyzją Ratusza szkoła została przeniesiona na Mokotów, bo o nieruchomość upomniał się znany handlarz roszczeń Maciej M. W 2014 roku zapadła decyzja, aby oddać mu działkę. O aferze reprywatyzacyjnej mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Zuber (ekonomista, analityk gospodarczy), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Grzegorz Nawacki (Puls Biznesu).
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki (P) oraz członek komisji Sebastian Kaleta (2P) podczas konferencji prasowej po niejawnym posiedzeniu komisji, 10 bm. w Ministerstwie Sprawiedliwości.Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki (P) oraz członek komisji Sebastian Kaleta (2P) podczas konferencji prasowej po niejawnym posiedzeniu komisji, 10 bm. w Ministerstwie Sprawiedliwości. PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • 11.07.2017 Marek Zuber (ekonomista, analityk gospodarczy), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Grzegorz Nawacki (Puls Biznesu) o aferze reprywatyzacyjnej.
  • 10.07.2017 Komisja weryfikacyjna uchyla decyzję reprywatyzacyjne - konferencja prasowa Patryka Jakiego (cz. 2)
  • 10.07.2017 Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie działek przy Twardej 8 i 10 - konferencja prasowa Patryka Jakiego (cz. 1)
Czytaj także

Zdaniem Grzegorza Nawackiego, to niepokojąca sytuacja, gdy mamy ciało polityczne, które zbiera się i uznaje, przeglądając dokumenty, czy jakaś umowa jest ważna, czy nie. – To zupełny wyłom w dotychczasowej procedurze i porządku prawnym – ocenił. Dodał, że ta metoda nie rozwiązuje również całego problemu reprywatyzacji, zajmuje się bowiem pojedynczymi nieruchomościami, a nie systemowym rozwiązaniem.

Marek Zuber wskazywał, że przeszkodą, we wprowadzeniu rozwiązania systemowego, są prawdopodobnie koszty. Tłumaczył, że można próbować rozwiązań pośrednich, które mogłyby obniżyć wartość aktywów przekazywanych właścicielom nieruchomości, jednak nikt się na to nie zdecydował. – Po drugie, nie zachowały się dokumenty, ze szczątkowych danych wiemy, że bardzo wiele nieruchomości w przedwojennej Warszawie było potwornie zadłużonych. Jak zaczniemy prowadzić tego typu dywagacje, okazuje się, że to nie jest takie proste i jest opór społeczny – mówił.

Mariusz Adamiak podkreślił, że ścierają się dwie wartości. – Prawo własności ludzi, których okradziono, z drugiej argumenty, że cale społeczeństwo zostało przez komunizm dotknięte. To trudne tematy moralne, to była puszka kopana przed siebie, przez lata coraz bardziej zardzewiała, w tym momencie kaleczy bardzo – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 9:06