Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 15.07.2017

Konfrontacje Idei o dziedzictwie Helmuta Kohla

Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Helmut KohlHelmut KohlPAP/EPA/DANIEL BISKUP
Posłuchaj
  • 15.07.2017 Hans-Olaf Henkel: „W przeciwieństwie do kanclerz Merkel, Kohl nie miał problemu, by działać wbrew duchowi czasów”.
Czytaj także

Za rządów Kohla został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych. Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

Według Hansa-Olafa Henkela Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami. - W przeciwieństwie do kanclerz niemiec Angeli Merkel, nie miał problemu, by działać wbrew duchowi czasów. Nie miał problemów z podejmowaniem niepopularnych decyzji. Wielu Niemców nie wierzyło, że dożyje zjednoczenia Niemiec – mówił europoseł.

Profesor Zdzisław Krasnodębski dopytywał Henkela o różnice między republiką bońską a berlińską. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Kohl rozwinął urząd kanclerski. - Trzeba pamiętać, że Kohl był zwolennikiem przeniesienia stolicy do Berlina, ta decyzja przeszła o włos. Ironią losu jest fakt, że Helmut Kohl przebywał w czasie upadku Muru Berlińskeigo w Warszawie, czyli kraju, który najbardziej przyczynił się do upadku komunizmu z państw Bloku Wschodniego – mówił Henkel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_________________________

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 09:33