Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.07.2017

Zakup Caracali. Jak naprawdę wyglądał przetarg?

Przetarg na Caracale od początku budził wiele kontrowersji. Miał być jednym z największych zakupów sprzętu wojskowego dla polskiej armii. Mimo trwających kilka lat negocjacji nie doszedł jednak do skutku. O szczegółach w audycji Kulisy Spraw mówił dziennikarz Radosław Jankiewicz z Magazynu Śledczego Anity Gargas (TVP).
Posłuchaj
  • 20.07.2017 Radosław Jankiewicz z Magazynu Śledczego Anity Gargas (TVP) o przetargu na Caracale.

Przetarg na Caracale był również tematem audycji Kulisy Spraw 13 lipca. Gość wyjaśniał wówczas, że gdy PSL i PO doszły do władzy, zastały międzynarodowy plan śmigłowcowy, zakładający zakup 200 śmigłowców dla różnych służb. W 2012 roku ogłoszono pierwszy przetarg na zaledwie 26 jednostek dla wojsk lądowych, ale po kilku miesiącach Donald Tusk mówił już o 70 śmigłowcach dla wojska, które miały kosztować 8 mld zł. – Po tym wystąpieniu zaczynają się negocjacje i rozmowa o tym, co to ma być za śmigłowiec. Ma zaspokoić potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił.

Radosław Jankiewicz podkreślił, że wybór Caracali miał być związany ze sprawą okrętów Mistral, produkowanych dla Rosji przez Francuzów. Polska miała przyczynić się do zerwania tego kontraktu. – Jeszcze inna teoria mówi o tym, że całe wejście Donalda Tuska do struktur europejskich też mogło być powiązane z Mistralami, Caracalami. Wszystkie te elementy, to sprawy polityczne – wskazywał. 

Dziennikarz tłumaczył, że w latach 2013 i 2014 ze strony MON nic takiego się nie działo. Prowadzono negocjacje z 3 oferentami: PZL Świdnik, PZL Mielec i Airbus Helicopters. – Ogłoszenie wyników jest stale przesuwane i wiemy nieoficjalnie, że coś się w tym przetargu zmienia, zmieniały się warunki, wypadły punkty np. za polonizację produktu, możliwość lądowania na terenie pochyłym – mówił.

W 2015 roku, w ogniu kampanii prezydenckiej wyniki ogłosił Bronisław Komorowski. – Następnego dnia, gdy rozmawiałem z Czesławem Mrożkiem okazuje się, że tych śmigłowców już nie jest 70, ale 50, za cenę 70. To okazuje się dzień po ogłoszeniu wyników – przypomniał.

Radosław Jankiewicz dodał także, że udało się dotrzeć do informacji, że w latach 2014-15 ówczesny szef MON Tomasz Siemoniak spotykał się ze swoim francuskim odpowiednikiem. Rozmawiano m.in. o śmigłowcach i negocjowano warunki offsetu.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 19:15