Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.07.2017

Czy spór wokół reformy sądów może wpływać na gospodarkę?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Donald TuskDonald Tusk PAP/EPA
Posłuchaj
  • 21.07.2017 Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) o wpływie konfliktu wokół reformy sądownictwa na sytuację gospodarczą.
Czytaj także

Sławomir Horbaczewski przypomniał, że Polska nie otrzymuje żadnej pomocy, bowiem po II wojnie światowej zostaliśmy wyłączeni z planu Marshalla. – Możemy mówić jedynie o podziale tego, co jest wspólnie przez państwa członkowskie wpłacane do budżetu i dystrybuowane i też nie w podziale na kraje, a na poszczególne programy. Najważniejszym jest inteligentny wzrost gospodarczy, który przyczynia się do włączenia społecznego, to wspólny interes wszystkich krajów UE. Byłbym ostrożny w silnym kładzeniu nacisku na możliwość utraty pomocy, bo jej nie otrzymujemy – zaznaczył.

Reforma sądownictwa - czytaj więcej

Zdaniem Olafa Wojaka, małym i średnim przedsiębiorcom w związku z napięciem wokół reformy sądownictwa nic nie zagraża. Tracimy jednak wizerunkowo, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne. – Ciekawym jest, że mamy jawny dowód na to, że dotacje unijne to nie tylko wybieranie firm, które mają dostać odpowiednie środki, ale to konkretne narządzie do nacisków politycznych. Nie zapominajmy o tym, że to własne pieniądze, które przekazujemy do wspólnej puli, mamy prawo decydować, na co są przeznaczane – podkreślił.

Paweł Pelc zwrócił uwagę, że formalnie nie ma narzędzi, które pozwalałyby Unii zakazać inwestycji w Polsce, czy wprowadzić jakieś sankcję. Ocenił, że spór wokół reformy sądownictwa jest „przykładem przeniesionej próby budzenia histerii i emocji, ale raczej na użytek wewnętrzny”. – Obawiam się, że większy wpływ ma szaleństwo elit przemysłowych, związane z promowaniem gender, LGBT. Polska jest postrzegana jako kraj, który nie spełnia tych oczekiwań, to te czynniki, gdzie próbuje się nas wychowywać – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 9:06