Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.07.2017

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
Mieszkańcy Gdańska zgromadzeni przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. LeninaMieszkańcy Gdańska zgromadzeni przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina wikipedia.org/Krzysztof Korczyński

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Eisler, dla komunistów postulaty natury ekonomicznej, pomimo nienajlepszej sytuacji gospodarczej, były do zaakceptowania. – Władze PRL bez większych problemów były skłonne zgodzić się na ustępstwa płacowe, choć oznaczało to dla państwa miliardowe koszty. Nic to jednak nie kosztowało w sensie politycznym, w kontekście np. utworzenia związków zawodowych – relacjonował ekspert.

Historyk zauważył przy tym, że najchętniej zgadzano się na „niesprawdzalne” postulaty. – Nie było problemu ze zgodzeniem się na zwiększenie budownictwa mieszkaniowego czy poprawę sytuacji w oświacie czy służbie zdrowia. Nikt w pięć minut tego nie mógł zweryfikować, na to potrzeba byłoby pięciu czy dziesięciu lat – mówił prof. Jerzy Eisler. – Mniej chętnie jednak komuniści godzili się na kwestie, które dotyczyły konkretów. Przy postulatach dotyczących cenzury, czy też przywilejów aparatu partyjnego, pojawiało się zdziwienie wśród przedstawicieli władz – dodawał gość PR24.

Jak zatem doszło do podpisania porozumień sierpniowych, a w konsekwencji rejestracji NSZZ „Solidarność”? O tym w całej audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, której gościem był prof. Jerzy Eisler.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 21.07.17

Godzina emisji: 20.35