Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 11.08.2017

Rocznica rozpoczęcia „operacji polskiej” NKWD. „Mogło zginąć 200 tysięcy Polaków”

Mija 80. rocznica rozpoczęcia „operacji polskiej” NKWD. 11 sierpnia 1937 roku szef radzieckiej służby bezpieczeństwa Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, na podstawie którego aresztowano ponad 111 tysięcy Polaków mieszkających w Związku Radzieckim. Mordowano ich później na podstawie tak zwanych wyroków trzyosobowych zespołów funkcjonariuszy NKWD. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Sommerem z tygodnika „Najwyższy Czas”, autorem opracowań nt. „operacji polskiej” NKWD.

Jak wskazywał Tomasz Sommer, liczba ofiar stalinowskich represji może być nawet wyższa niż ponad 100 tysięcy. – Szacuję liczbę ofiar na 200 tysięcy. W ZSRR wówczas żyło około miliona Polaków. To znaczy, że co piąty z nich zginął – mówił gość PR24. Ekspert na naszej antenie przypominał również o kulisach całej operacji.

– Jeżow przedstawił wizję, że w ZSRR działa siatka szpiegowsko-terrorystyczna, czyli Polska Organizacja Wojskowa i trzeba się z nią jak najszybciej rozprawić. Osoby najbardziej zaangażowane miały zostać rozstrzelane, a mniej aktywne wysłane do łagru – relacjonował publicysta, podkreślając przy tym, że to był to tylko pretekst. – Zakwalifikowany do POW mógł być każdy Polak. Rozkaz szefa NKWD znali bowiem tylko najwyżsi oficerowie. Oni nie mogli go ujawniać, informację przekazywali w uproszczonej formie: trzeba rozstrzeliwać Polaków – mówił Tomasz Sommer. – Realnym powodem prześladowań Polaków było m.in. to, że rozgromili Armię Czerwoną w 1920 roku – pointował gość PR24.


Tomasz Sommer; foto: PR24/MR
Tomasz Sommer; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/IAR

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji: 11.08.17

Godzina emisji: 10.15