Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 16.08.2017

Odrodzenie kazachskie. Kazachstan odbudowuje tożsamość

Kazachstan po okresie sowieckim zdecydowanie zmienia swoje oblicze. Kraj odbudowuje swoją tożsamość m.in. poprzez powrót do ojczystego języka. O procesie kazachskiego odrodzenia mówili w audycji Spojrzenie na Wschód Aktajewa Kulejsza Kabdualijewa (dyrektor Muzeum pierwszego Prezydenta Kazachstanu w Astanie) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Kazachska tancerka w stroju tradycyjnymKazachska tancerka w stroju tradycyjnymEast News/Alexander LEWKOWICZ
Posłuchaj
  • 16.08.2017 Aktajewa Kulejsza Kabdualijewa (dyrektor Muzeum pierwszego Prezydenta Kazachstanu w Astanie) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich) o odrodzeniu kazachskim.

Jak tłumaczyła Aktajewa Kulejsza Kabdualijewa, z punktu widzenia formalnego odrodzenie narodu kazachskiego to powrót do ojczystego języka. – Ten język był przemocą usuwany z życia publicznego, niszczony w okresie, gdy Kazachstan znajdował się pod kolonialną władzą imperium carskiego, następnie niszczyła go władza sowiecka – przypomniała. Gość wyjaśniała, że do lat 20. XX wieku Kazachowie byli nomadami. Sowieci przemocą zmuszali ich do osiedlania na obszarach, które były jedynie częścią terytoriów, na których żyli. – Życie nomadów było efektem cykli gospodarczych, związanych z hodowlą zwierząt. Można sobie łatwo wyobrazić tragizm sytuacji, w wyniku której ludzie musza porzucić model życia, do którego byli przyzwyczajeni od pokoleń. Musieli przystosować się do życia w warunkach społecznych, które były im kompletnie obce – zaznaczyła. Rosjanie uznali Kazachów za niepiśmiennych, ignorując fakt, że posiadali pismo oparte na grafice arabskiej. Z dnia na dzień narzucono im język rosyjski.

Gość podkreśliła, że dziś Kazachowie z zasady mówią w dwóch językach. Szczęśliwie zachowała się chroniona przez lata tradycja kulturowa. Jak mówiła, społeczeństwo kazachskie rezygnuje z wielu atrybutów współczesnego świata, m.in. posiadania broni jądrowej. – Zyskaliśmy w zamian rodzaj klimatu politycznego, sprzyjającego inwestycjom. Modernizujemy Kazachstan, jesteśmy gotowi prowadzić politykę zgodna z wytycznymi ONZ w sprawie ekologii. Kazachstan powinien zacząć się określać, kończy się okres przejściowy, transformacji – zaznaczyła. Dodała, że nieodzownym, decydującym krokiem będzie dla Kazachstanu przejście na alfabet łaciński.

Zdaniem Wojciecha Góreckiego, największym sukcesem Kazachstanu jest to, że odrodzenie postępuje w warunkach spokoju i stabilności wewnętrznej. – Gdy odzyskiwał niepodległość były obawy, że dojdzie do starć etnicznych. Mniejszości słowiańskie zamieszkiwały w zwartych skupiskach duże obszar. Udało się tego uniknąć. Kazachowie są tradycyjnym narodem, trzy szczepy plemienne to tradycyjny podział tego społeczeństwa i utarło się, że mniejszości są czwarta, że też należą do wspólnoty narodowej – przekonywał. Dodał, że sukcesem jest również zachowanie narracji, która odżegnuje się od sowieckiego dziedzictwa. – Jest wyraźnie powiedziane, co złego stało się w okresie radzieckim dla Kazachstanu, a z drugiej strony to następowało w sposób łagodny, żeby nikogo nie obrazić, to mi się podoba – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik. 

Polskie Radio 24/ip

______________________

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 15:40