Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.09.2017

GUS prognozuje katastrofę demograficzną. "To wyzwanie"

GUS po raz kolejny opublikował zatrważające prognozy dotyczące demograficznej przyszłości Polski. Już za niespełna 15 lat dwie na trzy gminy będą w ponad 20 proc. zamieszkane przez osoby w wieku przekraczającym 64 lata. Dziś jest to raptem jedna na 25 gmin. O polskiej demografii mówiła w Polskim Radiu 24 dr Zofia Szweda-Lewandowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • 04.09.2017 dr Zofia Szweda-Lewandowska: „Niepokojące jest wyludnianie się obszarów tzw. Ściany Wschodniej”.
Czytaj także

W 2016 roku odsetek osób w wieku 65 i więcej lat był wyższy niż 20 proc. w zaledwie 107 (ok. 4 proc.) gminach. Gminy te były położone przede wszystkim w województwie podlaskim oraz lubelskim. W 2030 roku taka sytuacja będzie już miała miejsce w dwóch trzecich gmin w Polsce, praktycznie na terenie całego kraju, za wyjątkiem Małopolski i Pomorza. Według Zofii Szweda-Lewandowskiej trzeba patrzeć na te dane jak na wyzwanie, na które trzeba znaleźć rozwiązanie.

– Niepokojące jest wyludnianie się obszarów tzw. Ściany Wschodniej. Ta prognoza jest ważna dla samorządowców, bowiem będą musieli się bezpośrednio mierzyć z tymi wyzwaniami. Wyjazd osób w wieku produkcyjnym oznacza niższe wpływy z podatków, z których gminy czerpią prawie 40 proc. budżetu – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Według badaczki potrzeba zachęcać osoby 65 roku życia do aktywności zawodowej. – Już obecnie coraz częściej obserwuje się osoby, które w tym wieku jeszcze pracują. Wszystko zależy od całego biegu życia. Będzie wzrastało zapotrzebowanie na usługi pielęgnacyjne, ale też pomoc instytucjonalną jak domy pomocy społecznej – powiedziała Szweda-Lewandowska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________ 

Data emisji: 04.09.2017

Godzina emisji: 15:36