Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.11.2017

Gaz LNG z USA popłynie do Polski. "Nowa jakość, rewolucja"

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. O kontrakcie mówił w audycji Północ-Południe Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
Posłuchaj
  • 21.11.2017 Bartosz Sawicki: „Te działania zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne”.
Czytaj także

Piotr Woźniak powiedział, że to pierwszy z serii kontraktów. "W ciągu półtora roku chcemy zbudować cały portfel dostaw” - wyjaśnił. Podpisany kontrakt z firmą Centrica LNG Company będzie realizowany w latach 2018-2022. Według Piotra Stępińskiego to nowa jakość na polskim rynku gazu.

- Użyłbym nawet sformułowania, że to rewolucja. Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG w czerwcu otworzyła tę część Europy na amerykański gaz, to było przetarcie szlaków. To zwiększyło dywersyfikację źródeł dostaw gazu do naszego kraju. To pierwsza umowa średniookresowa na zakup amerykańskiego gazu podpisana w tej części Europy. Bez wątpienia to sukces biura tradingowego PGNiG w Londynie. Polska chce się tym gazem dzielić z państwami Trójmorza – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta ta umowa pokazuje Rosjanom, że Polacy nie są bierni, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu. – Gdy wygaśnie w 2022 roku kontrakt jamalski na zakup rosyjskiego gazu, to niekoniecznie musimy rosyjski gaz kupować. Mamy terminal w Świnoujściu, zostanie oddany gazociąg Baltic Pipe, którym gaz norweski popłynie do naszego kraju. Mamy jeszcze kontrakt katarski, a braki możemy uzupełniać na rynku spotowym. Te działania zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne. Zakup rosyjskiego gazu będzie zależał od ceny i przejrzystych warunków od Gazpromu – mówił Stępiński.

PGNiG ogłosiło, że zgodnie z umową gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Wszystkie koszty i ryzyka - skroplenia, frachtu, ubezpieczeń - ponosi sprzedający. Sprzedający ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

W programie także Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl o przesłuchaniach przed komisją ds. Amber Gold.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 21:37

21.11.2017 Bartosz Sawicki: „Te działania zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne”.