Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 25.11.2017

Nowoczesna z nowym liderem. „Wynik nie jest zaskoczeniem”

Katarzyna Lubnauer została wybrana na nową przewodniczącą Nowoczesnej. Głosowało na nią 149 członków partii, a na jej kontrkandydata, dotychczasowego lidera ugrupowania Ryszarda Petru – 140. W Polskim Radiu 24 komentarz dra hab. Sławomira Sowińskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Adama Ostolskiego z Krytyki Politycznej.

- Musimy zrobić wszystko, żeby wszystkich w partii połączyć w jeden organizm, jakim jest Nowoczesna – mówiła w sobotę nowa przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer. Zadeklarowałam chęć rozmowy z dotychczasowym szefem ugrupowania Ryszardem Petru. 

Na briefingu prasowym po ogłoszeniu wyników, polityk zadeklarowała chęć rozmowy z dotychczasowym szefem ugrupowania Ryszardem Petru, w celu „wspólnego poszukiwania formuły, w której chciałby funkcjonować w Nowoczesnej”. „Uważam, że to jest bardzo ważne, że jako twórca partii, jako człowiek, który wprowadził ją do parlamentu, miał w niej swoje ważne miejsce” - mówiła.

„Musimy zrobić wszystko, żeby wszystkich w Nowoczesnej połączyć, żeby wszystkich, którzy głosowali niezależnie na którego kandydata, połączyć w jeden organizm, jakim jest Nowoczesna” – podkreśliła.

„Uważam, że miejsc do pracy jest mnóstwo. Pamietajmy o tym, że jesteśmy w sytuacji, w której rządzi nami partia (PiS), która regularnie niszczy gospodarkę Polski. W związku z tym, specjalista od gospodarki, ekonomista, człowiek, który się na tym zna, na pewno Polsce będzie bardzo potrzebny. Chciałabym, żeby Ryszard Petru znalazł to miejsce w Nowoczesnej” – oświadczyła. Jak dodała, jest pewna, że Petru pozostanie w partii i będzie chciał współpracować.

„Nowoczesna jest kobietą, ale prawda jest taka, że mamy wielu wspaniałych mężczyzn w Nowoczesnej. Nasi najaktywniejsi posłowie to Mirosław Suchoń, czy Jerzy Meysztowicz. Oczywiście są też wspaniałe kobiety” – mówiła.

Lubnauer była pytana o porozumienie, które kilka dni temu Petru zawarł z Platformą Obywatelską dot. poparcia Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy. „Musimy usiąść do rozmów, uważam, że w tej chwili wypowiadanie czegokolwiek byłoby pochopne” – oceniła. Posłanka przypomniała też swoją wcześniejszą deklarację, że chciałaby, aby jej obecne stanowisko – szefowej klubu Nowoczesnej – objęła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesnej powinno przyświecać hasło „wszystkie ręce na pokład”.

PO wyraziło gotowość do współpracy
Gratulacje złożył Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. - Chciałbym pogratulować Katarzynie Lubnauer i podziękować Ryszardowi Petru za jego dwa lata pracy. To musi budzić uznanie - zbudowanie partii, wejście do Sejmu, osiągnięcie tak dobrego wyniku, wprowadzenie tylu posłów - podkreślił Schetyna.

Dodał, że każdy wybór nowego szefa Nowoczesnej jest dobry dla tego ugrupowania.
- Jestem przekonany, że będziemy dalej dobrze współpracować, tak jak w ostatnim czasie z Ryszardem Petru, bo potrzebujemy zbliżania stanowisk, aktywności, szczególnie w kontekście wyborów samorządowych. Wierzę, że wszyscy będziemy podzielać takie spojrzenie - powiedział szef Platform.



Rzeczniczka PiS: to nie jest niespodzianka
Wobec wpadek i gaf Ryszarda Petru zmiana na stanowisku szefa Nowoczesnej nie jest zaskakująca - istoty partii to jednak nie zmienia - napisała w sobotę na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do zwycięstwa Katarzyny Lubnauer w wyborach szefa N. Nowoczesna wyczerpała swoje możliwości, nie wróżę jej za dwa lata przekroczenia progu wyborczego; zmiana szefa partii niczego nowego nie wniesie - powiedział natomiast marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Poglądy pani Katarzyny Lubnauer i pana Ryszarda Petru nie odbiegają od siebie, więc ta zmiana niczego nowego nie wniesie w tej partii - ocenił Karczewski. - Myślę, że partia "kropka Nowoczesna" - już bez dopisku "Petru", bo Petru zniknął i z szefa partii, ale również i z nazwy partii - wyczerpała swoje możliwości - dodał.

Karczewski, pytany o to, czy Prawu i Sprawiedliwości łatwiej będzie porozumieć się z Lubnauer niż z dotychczasowym przewodniczącym partii, odpowiedział, że "na pewno w trakcie wypowiedzi nie będzie tyle gaf, ile słyszeliśmy ze strony Ryszarda Petru". Według marszałka Senatu Lubnauer "jest na pewno osobą bardziej przewidywalną"

Jak komentował w PR24 dr hab. Sławomir Sowiński, zwycięstwo Katarzyny Lubnauer – którą poparli Piotr Misiło, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Paweł Pudłowski, którzy wycofali się z kandydowania – było do przewidzenia. – Wynik nie jest zaskakujący. Już od tygodnia wydawało mi się, że fala polityczna zaczyna nieść Lubnauer – mówił politolog. – Z punktu widzenia polityków i wyborców Nowoczesnej wybór nowej przewodniczącej wydaje się być racjonalny – dodawał.

Zdaniem eksperta, o coraz słabszej pozycji Ryszarda Petru zdecydowała historia z wyjazdem na Maderę. – To był początek końca jego misji. Kryzysy w polityce się zdarzają, ale Petru zabrakło doświadczenia i wiarygodności – pointował dr hab. Sławomir Sowiński.

Adam Ostolski wysoko ocenił predyspozycje Katarzyny Lubnauer. Podkreślał jej duże umiejętności negocjacyjne i wysoki poziom dyskusji, w których uczestniczy. Oprócz rozważań nt. przyszłości Nowoczesnej W Polskim Radiu 24 odniósł się też m.in. do przyszłości Ryszarda Petru.

- Zapowiedział, że nie odejdzie z Nowoczesnej. Wynik miał przyzwoity. Pozostanie w partii byłoby znakiem dojrzałości politycznej. To też dobry sygnał dla obywateli, którzy chcieliby więcej dojrzałości, a mniej histerii w wydaniu liderów politycznych - dodał.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.     

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.11.17

Godzina emisji: 15.15 ; 16.07