Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 12.12.2017

Mateusz Morawiecki: wszyscy Polacy są biało-czerwoną drużyną

Reforma systemu opieki zdrowotnej, odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i wzmocnienie rodzimych firm i przedsiębiorczości – to priorytety rządu Mateusza Morawieckiego, o których premier mówił podczas swojego expose w Sejmie. Oprócz tego, nowo powołany Prezes Rady Ministrów m.in. dziękował swojej poprzedniczce, Beacie Szydło, za wspólne działania w poprzednim rządzie, a także apelował o „obniżenie temperatury sporu politycznego”.

– Rząd jest ten sam i kierunek działania będzie tan sam. To rząd kontynuacji – podkreślał na samym początku swojego wystąpienia Mateusz Morawiecki. – Pragnę podziękować Beacie Szydło za wspólne lata bardzo ciężkiej pracy. Jest pani i pozostanie symbolem solidarnościowej rewolucji, przywracającej godne życie milionom polskich rodzin – mówił premier, zaznaczając, że jego „pragnieniem” jest, żeby „rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski”.

Jak wskazywał Mateusz Morawiecki, jego głównym polem działania będzie swego rodzaju przywrócenie należnej pozycji ekonomicznej Polski. – Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy niż odbudowanie tego, co straciliśmy w wyniku zaborów, wojen i komunizmu – przekonywał, zapowiadając przy tym zmiany w prawie, które pozwolą na swobodniejszą działalność rodzimych firm.

– Nie zawsze im więcej prawa i ustaw, tym lepiej. Czasami jest odwrotnie (…). Postaramy się zatrzymać tę falę – wskazywał szef rządu, podkreślając również rolę mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. – To firmy, które zatrudniają miliony Polaków. Mam dla nich ważne przesłanie. Wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne i równe zasady konkurencji – mówił Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie w życie „ustaw upraszczających funkcjonowanie przedsiębiorstw, z konstytucją biznesu na czele”.

Premier w Sejmie mówił również o niebagatelnym znaczeniu kwestii nieustannego zwiększania innowacyjności polskiej gospodarki. – To dzisiejsza polityka gospodarcza zdecyduje o tym, czy Polska za 10 lat będzie producentem wysokich technologii, czy też będzie jedynie rynkiem zbytu – podkreślał szef rządu.

Reforma systemu opieki zdrowotnej

Wśród kluczowych obszarów działalności swojego rządu, Mateusz Morawiecki wskazał również na kwestię poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. – Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej. Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków do 6 procent PKB, w ciągu kilku lat (…) – mówił, zauważając, że zapewnienie dodatkowych funduszy będzie możliwe dzięki poprawieniu ściągalności podatków. Zaznaczył też, że sam system wymaga swego rodzaju przeformułowania.

– Tak, jak uszczelniliśmy system podatkowy, podobną operację wykonamy w służbie zdrowia – podkreślał szef rządu. – Nie możemy pozwolić, by pieniądze zostały źle wydane, by system był niewydolny. Naprawimy system – zapewniał Mateusz Morawiecki, zapowiadając również podjęcie stanowczych działań w kwestii profilaktyki chorób nowotworowych i układu krążenia, które są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce.

Ochrona środowiska i energetyka

Mateusz Morawiecki ocenił, że stosunek państwa do kwestii ochrony środowiska to wyznacznik rozwoju cywilizacyjnego. – W wielu rejonach Polski, w Małopolsce, na Śląsku czy Mazowszu, widziałem krajobraz spowity gęstą, szczypiąca mgłą (…). Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne – podkreślał premier w swoim expose. – Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – dodawał szef rządu.

Prezes Rady Ministrów, w kontekście energetyki i środowiska, zaznaczył jednocześnie, że „dziś węgiel to podstawa naszej energetyki, nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować”. Zauważył przy tym, że sektor trzeba modernizować, by był przyjaźniejszy środowisku.

Premier odniósł się również do kwestii niezależności energetycznej. – To gwarant naszej suwerenności – mówił, wskazując na konieczność rozwoju infrastruktury, np. budowę połączenia gazowego z Norwegią. Zauważył również dotychczasowe dokonania w tej dziedzinie, czyli m.in. powstanie gazoportu w Świnoujściu. – Pozytywnie patrzymy też na energetykę atomową – zaznaczał Mateusz Morawiecki.

W expose szef rządu odniósł się także do kwestii kontrowersji wokół Puszczy Białowieskiej. – Szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, postąpimy zgodnie z jego wyrokiem – zapewnił premier Morawiecki, mówiąc o sporze z Brukselą, dotyczącym wycinki części Puszczy.

Polska w Europie i na świecie

– My nie chcemy Unii Europejskiej dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych – podkreślał premier w swoim sejmowym wystąpieniu. Premier zaznaczył przy tym, że ważne jest respektowanie podmiotowości Warszawy. – Kochana Europo, polski kawałek na pewno doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno go umieszczać niewłaściwą stroną albo wbijać na siłę – mówił Mateusz Morawiecki. Oprócz tego, premier wskazywał w expose, że „NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa (…), a USA naszym głównym sojusznikiem”.

– Polska powinna stawiać przed sobą ambitne cele; takie jakie np. członkostwo w G20, bycie jednym z głównych architektów w UE, filarem NATO czy liderem Trójmorza – dodawał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślał również rolę państwa w odniesieniu do Polonii. – Celem naszego rządu będzie zachęcenie do powrotu do ojczyzny jak największej liczby Polaków, zarówno tych z Kazachstanu, jak i z Londynu – mówił.

„Wszyscy Polacy są biało-czerwoną drużyną”

W swoim wystąpieniu premier wskazywał również na konieczność rozwoju cyfrowego Polski, przy jednoczesnym pamiętaniu o polskiej wsi. Mateusz Morawiecki także mówił o potrzebie rozwoju infrastrukturalnego – zwłaszcza w kontekście budowy Centralnego Portu Lotniczego, a także poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

Na zakończenie swojego expose, premier apelował o zgodną współpracę. – Musimy obniżyć temperaturę sporu politycznego; wszyscy Polacy są biało-czerwoną drużyną – mówił. – Polska jest naszym wspólnym dobrem, niezależnie od barw politycznych, czy różnic światopoglądowych (…) – pointował premier Mateusz Morawiecki.

Polskie Radio 24/zz

______________________

Data emisji: 12.12.17

Godzina emisji: 16.15