Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 19.01.2018

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Marszałek Józef PiłsudskiMarszałek Józef Piłsudskiwikipedia.org/public domain
Posłuchaj
  • 19.01.17 Paweł Rzewuski i Mikołaj Mirowski o filozofii marszałka Józefa Piłsudskiego.
Czytaj także

Jak podkreślił Paweł Rzewuski, Józef Piłsudski nie był filozofem-akademikiem. – Był on natomiast wychowany w pewnych, bardzo konkretnych koncepcjach. Przede wszystkim był pochodzenia szlacheckiego, republikańskiego. To była filozofia romantyzmu. W swoim testamencie cytował Słowackiego – zaznaczył gość.

Dodał, że Piłsudski wyrósł też w kulcie Napoleona. - Była to pewna, bardzo konkretna filozofia - filozofia wielkich ludzi głosząca, że są jednostki, które mogą przekraczać prawo i tworzyć coś więcej ponad prawem w imię wyższych wartości – zauważył Rzewuski.

Z kolei Mikołaj Mirowski zaznaczył, że socjalizm Józefa Piłsudskiego był "specyficzny". - Rozumiał on socjalizm przede wszystkim poprzez ideę niepodległości. To była wartość nadrzędna więc w jakimś sensie był socjalistą - przynajmniej wchodząc w niepodległość. Potem jednak do pewnych form socjalizmu - czy demokracji jako takiej - się rozczarował. Wydaje się, że najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na erozję jego wiary w demokrację jako najlepszego systemu, było zabójstwo Narutowicza – podsumował Mirowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 19.01.17

Godzina emisji: 20:06