Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jerzy Tomaszewski 31.05.2013

Rewolucja technologiczna w wojsku

Przemysł obronny jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie sektorów gospodarki. Względy bezpieczeństwa Polski nakazują, by podstawą potencjału obronnego był własny przemysł zbrojeniowy, a wyposażenie armii w zasadniczej części pochodziło z produkcji krajowej.
Rewolucja technologiczna w wojskuAdam Roik Combat Camera DOSZ
Posłuchaj
  • 31.05 Ryszard Kardasz i Łukasz Zakrzewski o rewolucji technologicznej w armii

- Obecnie pracujemy nad rozwojem technologii będącej połączeniem noktowizji i termowizji. Ponadto realizujemy projekt „Tytan – żołnierz XXI wieku”, dzięki któremu żołnierze będą nosić mundury wyposażone w sensory monitorujące między innymi stan zdrowia – mówił Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki i Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji

Ryszard
Ryszard Kardasz i Łukasz Zakrzewski, foto:PR24/PJ

Najczęściej technologie zastosowane początkowo w wojsku, są następnie wykorzystywane w przemyśle cywilnym, a szczególnie, w medycynie.

- Stworzyliśmy glukometr w kształcie zegarka nie wymagający pobierania krwi. Obecnie urządzenie to ma status prototypu, ale pracujemy nad jego wdrożeniem. Innym przykładem może być spektrometr, czyli urządzenie, które bada zawartość pierwiastków w danej substancji.

4 czerwca odbędzie się konferencja Polska w Cyklu Rewolucji, podczas której polscy inżynierowie i wynalazcy będą mogli dyskutować z przedstawicielami branży zbrojeniowej o wpływie innowacji na polską rewolucję technologiczną.

- Będziemy mówić o transferze innowacyjnych technologii do wielkiego przemysłu. Chcemy pokazać, że młodzi inżynierowie mogą ze sobą współpracować na rzecz bezpieczeństwa naszego państwa, zarówno militarnego, jak i gospodarczego – mówi Łukasz Zakrzewski, organizator konferencji

PR24

tagi: