Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 16.07.2013

Pierwszy kolor w polskiej fotografii

Pierwsze polskie kolorowe zdjęcia to nie lada gratka nie tylko dla koneserów rodzimej sztuki fotografii. Wystawa „Będę to fotografował w kolorach”. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa to nowa propozycja kulturalna Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
Hania Lilpopówna (z prawej) ze swoją przyjaciółką Marią Wysocką, później Piątkowską, w dzieciństwie nazywaną Babetką  ogród letni wilii Lilpopów Aida, Podkowa Leśna, maj 1909.Hania Lilpopówna (z prawej) ze swoją przyjaciółką Marią Wysocką, później Piątkowską, w dzieciństwie nazywaną Babetką – ogród letni wilii Lilpopów „Aida”, Podkowa Leśna, maj 1909. Stanisław Wilhelm Lilpop/archiwum Muzeum w Stawisku/FOTONOVA
Posłuchaj
  • 16.07 Małgorzata Zawadzka o wystawie zdjęć Stanisława Wilhelma Lilpopa

Autorem wyjątkowych zdjęć z początku zeszłego stulecia jest Stanisław Wilhelm Lilpop - polski przemysłowiec, bywalec salonów, zapalony myśliwy, podróżnik i utalentowany fotograf już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi - fotografią barwną i stereoskopową. Jest to pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa jego zdjęć, zorganizowana w 150. rocznicę urodzin fotografa. Na wystawie zaprezentujemy 180 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonane w 1909 roku, kilkanaście barwnych zdjęć z początków stulecia wykonanych w technice autochromu, a także 30 fotografii stereoskopowych.

Tematyka fotografii jest odbiciem jego zainteresowań, są to reportaże z jego licznych podróży po Polsce, Europie i Afryce w latach 1910-11, życie towarzyskie Warszawy, polowania, a także autoportrety, fotografie rodziny i znajomych, zwłaszcza ukochanej córki Anny, późniejszej żony Jarosława Iwaszkiewicza. W PR24 gościła kuratorka wystawy wystawy Małgorzata Zawadzka:

Małgorzata
Małgorzata Zawadzka foto: PR24/JW

- Lilpop robił bardzo dużo zdjęć, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, z zaskoczenia. Sytuacji zastanych gdzieś na ulicy, czasem obcych ludzi. Takie reporterskie fotografie, które wówczas były dość nowatorskim sposobem fotografowania, zwłaszcza przez amatora- bo raczej wtedy do zdjęć pozowano. Ta część reporterska zdjęć jest chyba moją ulubioną i najcenniejszą częścią tego zbioru. Natomiast to pierwsze polskie kolorowe zdjęcie z 1909 roku- Hania i Maria Wysocka w ogrodzie, to takie typowe, rodzinne, pozowane zdjęcie. Dziewczynki ustawione do fotografii, z barwnymi kokardami we włosach, patrzą w obiektyw.

PR24

tagi: