Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 09.09.2013

Kobieta w ciąży: po pierwsze nie piję!

Bycie rodzicem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wiąże się z decydowaniem o losie potomstwa już od momentu poczęcia. Wiele matek zapomina o tym, sięgając w ciąży po alkohol. Spożywanie wysokoprocentowych trunków w czasie oczekiwania na dziecko, może spowodować FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy.
Kobieta w ciąży: po pierwsze nie piję flickr/hubeRsen
Posłuchaj
  • 09.09.13 Magdalena Borkowska o efektach picia alkoholu przez kobiety ciężarne

Alkoholowy zespół płodowy to pojęcie dość enigmatyczne. Choroba może skutkować poważnymi dysfunkcjami fizycznymi oraz neurologicznymi u noworodka. Zmiany, które alkohol powoduje w płodzie, są nieodwracalne.

Magdalena
Magdalena Borkowska, foto: PR24/PJ

- FAS to efekt picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Niezależnie, czy matka spożywała go w czasie wszystkich dziewięciu miesięcy, czy też był to jednorazowy przypadek. Pod pojęciem alkoholowego zespołu płodowego kryją się wszelkie deficyty, z którymi dziecko przychodzi na świat – powiedziała w PR24 Magdalena Borkowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Wbrew pozorom, w czasie ciąży dziecko jest niezwykle podatne na warunki zewnętrzne. Jest uzależnione od matki. To od kobiety zależy, jakie produkty będą trafiały do płodu.

- Trzeba pamiętać, że przez wszystkie trzy trymestry ciąży, mózg dziecka chłonie alkohol jak gąbka. To sprawia, że w każdym momencie płód jest narażony na uszkodzenie. Dodatkowo alkohol negatywnie wpływa na długość ciąży i rodzące się dziecko najczęściej przychodzi na świat jako wcześniak – dodał Gość PR24.

Płód połączony jest z ciałem matki za pomocą łożyska i pępowiny. W ten sposób chłonie z organizmu kobiety nie tylko niezbędne wartości odżywcze, lecz także produkty, które mu zagrażają – leki oraz alkohol.

- W społeczeństwie wciąż obecny jest mit, mówiący o tym, że poprzez łożysko do płodu nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje pochodzące z diety kobiety. To jest oczywiście nieprawda. Badania na zwierzętach pokazały, że stężenie alkoholu w płodzie jest takie, jak u matki. Identycznie jest w przypadku ludzi – podsumowała Borkowska.

PR24/Mateusz Patoła

tagi: