Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 16.09.2013

Zaskakujące decyzje prezydenta Rowhaniego

► Nowy prezydent Iranu Hassan Rowhani nie przestaje zaskakiwać. Nominował drugą kobietę na stanowisko wiceprezydenta, a także założył konto na facebooku. Czy to pierwsze sygnały nadchodzących zmian?
Posłuchaj
  • 16.09.13 Świat w powiększeniu: Zaskakujące decyzje prezydenta Rowhaniego

- Doszedł do władzy człowiek o poglądach dużo bardziej pragmatycznych i mniej konserwatywnych niż jego poprzednik. Są to drobne zmiany w retoryce, ale żadnych poważnych reform w prawodawstwie jeszcze nie było. Irańczycy jako stosunkowo młode i dobrze wykształcone społeczeństwo bardzo oczekują zmian – stwierdził Tomasz Kostrzewa, znawca Iranu z Instytutu Lecha Wałęsy.

- Nie powinniśmy mieć zbyt wysokich oczekiwań, ponieważ Iran jest wciąż republiką islamską prawdziwa władza skupia się w rękach radykałów i wszystkie kluczowe decyzje są podejmowane przez Ajatollaha Chomeiniego. Prezydent może wnieść drobne zmiany w codziennym życiu Irańczyków – powiedziała irańska bloggerka, dziennikarka Radia Wolna Europa, Golnaz Esfandiari.

► Rosja i Stany Zjednoczone dochodzą do porozumienia w sprawie likwidacji arsenałów chemicznych w Syrii. Czy to sukces, czy porażka prezydenta Obamy?

- Prezydent Obama zajął zdecydowane stanowisko starając się odpowiedzieć na przypadek użycia broni chemicznej i w efekcie powstała rosyjska inicjatywa dyplomatyczna. Nie jest jednak prawdą, że prezydent oddał odpowiedzialność. Czy ktokolwiek może przypuszczać, że Rosjanie wyszliby z tą inicjatywą gdyby Obama nie podjął decyzji o użyciu siły? To prawda, że prezydent ma trudności z przekonaniem kongresu i sojuszników. Mamy za sobą ponad dekadę wojen w Iraku i Afganistanie, amerykanie są podejrzliwie traktują użycie siły, obawiają się kosztów ludzkich i finansowych – powiedział Robert Waxler, doradca prezydenta Obamy.

► Stojący na granicy bankructwa Hiszpański klub z niemal stu letnia tradycją, Real Oviedo, został uratowany przez kibiców z całego świata. W 2006 roku Real Oviedo trafił w ręce Alberto Gonzalesa, który obecnie jest ścigany międzynarodowym listem gończym z oszustwa. Ostatnią szansą ratunku dla zadłużonego klubu była sprzedaż akcji. Choć właściciele nie spodziewali się wielkiego odzewu, mieszkańcy Oviedo i całej Asturii chcieli wesprzeć klub, a przed biurem ustawiły się długie kolejki. Jednak dopiero gdy brytyjski dziennikarz sportowy Sid Lowe na twitterze umieścił wpis z apelem o wsparcie, odzew przewyższył wszelkie oczekiwania. Już pierwszego dnia 200 osób z całego świata kupiło udziały, a w ciągu 15 dni zebrano 2 mln euro. Obecnie udziałowcami klubu są kibice z 86 krajów, w tym 139 Polaków. Jak podkreśla Sid Lowe, historia Oviedo pokazała, że w futbolu nie chodzi tylko o ogromne pieniądze.

PR24

tagi: