Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 24.09.2013

Gry planszowe: z historią w tle

Coraz częściej historię propaguje się za pośrednictwem kultury popularnej i rozrywki. Instytut Pamięci Narodowej z sukcesami przygotowuje gry planszowe, które przekazują wiedzę.
Gry planszowe: z historią w tleIAR/Łukasz Kowalski
Posłuchaj
  • 24.09.13 Karol Madaj oraz dr Tomasz Ginter o edukacji historycznej w grach

„Strajk. Skok do wolności” to gra planszowa przeznaczona dla 2 do 5 osób. Jej akcja toczy się w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, w czasie strajku solidarnościowego i negocjacji 21 postulatów z delegacją rządu PRL.

- Opracowujemy gry z myślą o młodzieży, ale czasami okazuje się, że równie chętnie grają dorośli. Absolutnym hitem wśród 30 – 40-latków okazała się „kolejka”, nawiązująca do absurdów PRL-u – powiedział Karol Madaj z Wydziału Edukacji Historycznej IPN.

W najnowszej grze Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „111” gracze wcielają się w polskich pilotów, których zadaniem jest strącenie niemieckich bombowców, zanim dotrą one nad Warszawę. Jest to kontynuacja pierwszej gry wojennej przygotowanej przez IPN, „303”, która powstała z myślą o wystawie w Parlamencie Europejskim z okazji 70-lecia bitwy o Anglię.

- Musiała być to gra krótka i mieć proste zasady, ale miała też przekazywać solidną porcję z historii bitwy. Później zaczęliśmy ją sprzedawać i cieszyła się ona dość dużym zainteresowaniem, otrzymała nawet tytuł Gry Wojennej 2010 roku. Mamy nadzieję, że nawet jeśli gra będzie jedynym kontaktem z wiedzą historyczną, to część informacji i tak zostanie w głowach – opowiadał w PR24 dr Tomasz Ginter - Wydziału Edukacji Historycznej IPN.

PR24/Anna Mikołajewska

tagi: