Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 01.11.2013

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską?

Unia Europejska poszukuje sposobu nie tylko na wyjście z kryzysu gospodarczego, ale także na dostosowanie się do szybko zmieniającego się świata. W Krakowie zebrali się członkowie europejskiego oddziału Komisji Trójstronnej, czyli jednej z najbardziej wpływowej organizacji świata, zrzeszającej biznesmanów, wybitnych intelektualistów i polityków, którzy nie pełnią aktualnie funkcji publicznych. Czy Unię Europejską stać na rozszerzanie się, czy może należy najpierw rozwiązać problemy gospodarcze?
Jean-Claude TrichetJean-Claude Trichet flickr.com/World Economic Forum
Posłuchaj
  • 01.11.2013 Świat w powiększeniu: Jaka przyszłość czeka Unię Europejską?

- W przeszłości stosowaliśmy oba podejścia. Mamy Euro, które oznacza pogłębianie integracji, ale jednocześnie przeprowadziliśmy ogromne rozszerzenie. W czasie gdy negocjowaliśmy traktat z Maastricht w UE było zaledwie 12 krajów. Teraz jest nas już 28. Musimy bez wątpienia usprawniać funkcjonowanie strefy Euro, ale równocześnie musimy się rozszerzać. To jasne, że Ukraina jest krajem europejskim – powiedział przewodniczący europejskiej części Komisji Trójstronnej, Jean-Claude Trichet, były prezes Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Francji.

W chwili obecnej w UE nadal brakuje wspólnej polityki imigracyjnej. Tragedia tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy stracili życie w drodze do Europy przez Morze Śródziemne wywołała debatę, ale jednoznacznych wniosków ani decyzji na razie nie ma. Unia stara się także wpływać na dalsze otoczenie. Bliski Wschód to region, który przysparza wspólnocie wiele problemów, lecz także daje szanse na rozwój współpracy gospodarczej.

- Izrael jest dla nas bardzo ważny, ponieważ rozwinięto tu wiele sektorów przemysłu na najwyższym poziomie. Bardzo istotne są dla nas nowoczesne technologie i technologie kosmiczne. Współpracujemy już z wieloma sektorami w Izraelu i ja chciałbym te połączenia wzmocnić. Jeżeli europejskie firmy chcą konkurować na świecie pod względem jakości, to muszą współpracować z firmami izraelskimi – powiedział Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Antonio Tajani, autor projektu „Mission for Growth”.

Wielu turystów odwiedzających Izrael skarży się na uciążliwe kontrole bezpieczeństwa. Zdarza się, że osoby, które w paszportach mają wizy z krajów wrogich Izraelowi są dodatkowo przesłuchiwane, a nawet zawracane.

- Proszę pamiętać, że nawet ja jestem kontrolowany, gdy podróżuję do USA jako minister. Izrael potrafi zapewnić swoim turystom najwyższy poziom bezpieczeństwa, a we współczesnym świecie nie jest to proste. Wszyscy pamiętamy co się stało podczas maratonu w Bostonie, czy ostatnio w Kenii. To jest coraz poważniejszy problem, dlatego oczekiwałbym poświęcenia jeszcze większej uwagi kwestiom bezpieczeństwa – podkreślał Minister Turystyki Izraela, Uzi Landau.

PR24

tagi: