Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 02.03.2010

Wywiad z Wojckiem Czernem

Właściciel wydawnictwa OBUH opowiedział m.in. o niełatwych losach archiwalnych nagrań polskiej muzyki rozrywkowej z lat 60.

Wojcek Czern to postać dobrze znana wszystkim fanom muzyki poszukującej. Marzyciel i realizator dźwięku, jak sam o sobie mówi, zasłynął jako lider ambientowej, psychofolkowej grupy Za Siódmą Górą i twórca kultowego wydawnictwa OBUH w barwach którego ukazało się wiele unikatowych płyt artystów z kręgu muzyki eksperymentalnej m.in. krążki grup Księżyc i Atman. Część albumów z obuszego katalogu powstała w położonym we wsi Rogalów (powiat puławski) słynnym analogowym studiu, w którym Wojcek zgromadził wiele starych sprzętów nagraniowych.

Oprócz realizacji nowych płyt (Czern zarejstrował m.in. słynny album Lao Che "Powstanie Warszawskie" i krążek grupy Robotobibok "Nawyki Przyrody") Wojcek zajmuje się muzyczną archeologią. To za jego sprawą światło dzienne ujrzały archiwalne nagrania Jerzego Miliana z lat 1967-1972 oraz muzyka Krzysztofa Pendereckiego z kultowego filmu Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" z roku 1963.

Z okazji kompaktowej reedycji wydanego wcześniej na winylu albumu Jerzego Miliana "Askhabad Girl" Wojcek Czern odwiedził Program Alternatywny (Trójka), w którym opowiedział Bartkowi Chacińskiemu m.in. o niełatwej drodze do wydania nagrań Miliana.


O dokopywaniu się do archiwalnych skarbów.


O "Rękopisie znalezionym w Saragossie".


Krzysztof Penderecki - psychodeliczny inspirator.


Obuhowa Oranżada.


Prawdziwa sensacja w maju.