Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 14.09.2009

Nowa Afryka czyli Skrzyżowanie Kultur czas zacząć

Prawdziwa eksplozja afrykańskiej radości nastąpiła wraz z występem głównej gwiazdy wieczoru – Youssou N’Doura, zapowiedzianego przez Mamadou Dioufa jako jeden z pięciu największych artystów w historii Afryki.
Posłuchaj
  • wywiad z youssou n'dourem1
Występy afrykańskich artystów w Sali Kongresowej zainaugurowały 5 festiwal Skrzyżowanie Kultur. Głosy Tcheki z Wysp Zielonego Przylądka i Youssou N’Doura z Senegalu uwiodły licznie zgromadzoną i żywiołowo reagującą publiczność.

Youssou NDourfot. materiały prasowe
Koncert rozpoczął Manuel Lopez Andrade czyli Tcheka, który zdaniem zapowiadającego jego występ dyrektora rady programowej festiwalu Marka Garzteckiego na każdej innej imprezie poświęconej World Music byłby główną gwiazdą. Pochodzący z Santiago, najbardziej afrykańskiej z wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka artysta zaproponował wiązankę pieśni w których nostalgia i melancholia mieszała się z radością i nadzieją jednocześnie. Napędzane przez tradycyjne rytmy batuku, funana i tabanka, w czasach kolonialnych zakazane przez misjonarzy jako zbyt lubieżne, utwory rozkręciły publiczność, która dała się namówić na wspólne śpiewanie.

Prawdziwa eksplozja afrykańskiej radości nastąpiła wraz z występem głównej gwiazdy wieczoru – Youssou N’Doura, zapowiedzianego przez Mamadou Dioufa jako jeden z pięciu największych artystów w historii Afryki. Solowe popisy muzyków towarzyszącego N’Dourowi zespołu Les Super Etoiles de Dakar, w szczególności akrobatyczne figury tancerzy sprawiły, iż przestrzeń pod sceną nobliwej Sali Kongresowej gęsto wypełniła się roztańczonymi ludźmi. Fiesta, której towarzyszyły największe przeboje wokalisty trwała do ostatniej piosenki koncertu. Na koniec części podstawowej artysta wykonał przejmujący zaśpiewany przy akompaniamencie klawiszy hymn "New Africa" opowiadający o pozytywnych wartościach kontynentu na co dzień pojawiającego się w wiadomościach w kontekście wojen i głodu. Każdy z przybyłych w niedzielny wieczór do Sali Kongresowej miał okazję przekonać się o prawdziwym bogactwie Czarnego Lądu.

Polskim akcentem wieczoru był występ Anny Marii Jopek, która została zaproszona przez Youssou N'Doura do zaśpiewania piosenki "7 seconds" w oryginale wykonywanej z Neneh Cherry. Utwór napisany w języku senegalskim, angielskim i francuskim w niedzielę dzięki wokalistce wzbogacił się o wersy w języku polskim, co wywołało szczególny entuzjazm wśród publiczności. Artystka opowiedziała nam o szczegółach swojego występu.

Na koniec zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Youssou N'Dourem w którym opowiada m.in o tym co to znaczy być Griotem oraz na czym polega muzyka mbalax.