Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 19.03.2010

7 rozdanie Open'era 2010

Duet księcia Nowego Jorku z księciem Jamajki oraz przestrzeń dla dzieci - oto nowe atrakcje gdyńskiego festiwalu.

W kolejny czwartek (18.03.2010) dyrektor artystyczny festiwalu Mikołaj Ziółkowski odwiedził Program Alternatywny (Trójka), w którym w obecności Agnieszki Szydłowskiej odkrył kolejne opener'owe karty.

''Skunk Anansiefot. materiały promocyjne
Skunk Anansie
To brytyjska grupa, na której czele stoi obdarzona wspaniałym głosem, charyzmatyczna wokalistka Skin. Zespół niezwykle szybko zdobył popularność w połowie lat 90-tych, dzięki takim singlom, jak "Hedonism (Just Because You Feel Good)" i "Brazen (Weep)" czy "All I Want". Pierwsze dwa albumy pt. "Paranoid and Sunburnt" oraz "Stoosh" to jedne z najpopularniejszych rockowych płyt epoki. Grupa sprzedała ponad 5 milionów albumów na całym świecie.
W 2001 roku zespół zawiesił działalność, a muzycy rozpoczęli muzykowanie na własną rękę. Największym zainteresowaniem cieszyły się solowe poczynania Skin, która wydała dwa albumy. Promując drugi z nich "Fake Chemical State" wystąpiła w 2006 roku na Dużej Scenie Open’er Festival. Po ośmiu latach od zawieszenia działalności, w 2009 roku grupa reaktywowała się, wydając płytę ze swoimi najlepszymi utworami. Obecnie zespół zapowiada wydanie nowego albumu studyjnego. Ze świeżymi pomysłami i energią Skunk Anansie ruszają na letnią trasę, podczas której odwiedzą m.in. Rock Werchter, T In The Park, V Festival i Heineken Open’er Festival.



Tricky
To ikona muzyki elektronicznej. Początek jego kariery łączy się z grupą Massive Attack – wokalista pojawił się na albumach "Blue Lines" i "Protection", ale wkrótce ich drogi rozeszły się. W 1995 światło dzienne ujrzała debiutancka płyta "Maxinquaye", na której Tricky w pełni pokazał swój talent do łączenia konwencji, stylistyk i cytatów. Gęsta i melancholijna warstwa muzyczna będąca podkładem do melorecytacji samego producenta oraz niezwykłego głosu Martiny Topley-Bird uwiodła publiczność. Magazyn Q umieścił ten album pośród 100 Najlepszych Albumów Brytyjskich, Rolling Stone nazwał go jednym z najważniejszych albumów lat 90-tych, a NME ulokowało na pierwszym miejscu albumów 1995 roku. Sukces krążka zaskoczył i niemal przytłoczył jego twórcę. Kolejne jego płyty przyjmowano z mieszanymi uczuciami. W 2008 roku powrócił z albumem "Knowle West Boy", znakomicie przyjętym przez prasę muzyczną. Uncut przyznaje, że to jeden z najlepszych albumów Brytyjczyka, Rolling Stone wskazuje na formę z czasów "Maxinquaye", a NME potwierdza unikalny styl nagrań. Ostatni projekt Brytyjczyka to współpraca z South Rakkas Crew, ekipą odpowiedzialną za brzmienie nagrań takich artystów jak Bounty Killer, Beenie Man, czy Sizzla. Wydana w 2009 roku płyta "Tricky meets South Rakkas Crew" to zderzenie miejskiego bluesa i szalonych jamajskich brzmień.


Nas & Damian Marley
Kolaboracja Nasa, jednego z najbardziej popularnych raperów na świecie (ponad 20 milionów sprzedanych płyt) z najbardziej utalentowanym potomkiem Boba Marleya, Damianem Marleyem została zapoczątkowana na albumie Damiana "Welcome to Jamrock”, podczas której artyści nagrali wspólnie utwór pt. "Road To Zion". Płyta okazała się niesamowitym sukcesem najmłodszego z Marleyów – zdobył za nią dwie statuetki Grammy, stając się pierwszym jamajskim artystą, który wygrał też nagrodę w innej kategorii niż reggae. Dobra atmosfera oraz artystyczny sukces zachęciły obu muzyków do podjęcia prac nad wspólnym projektem. Efektem jest album "Distant Relatives", będący powrotem do czasów, kiedy hip hop był bliski swoich korzeni, a reggae nie znajdowało się w kręgu zainteresowań wielkich wytwórni. Znakomitą chemię pomiędzy nimi będziemy mogli zobaczyć podczas tegorocznej edycji Open’era. Podczas występu każdy z muzyków przestawi swój autorski program, a następnie wykonają wspólnie na scenie materiał z "Distant Relatives", którego premiera nastąpi już wkrótce.



Open'er otwiera się na dzieci.