Logo Polskiego Radia
Trójka
Piotr Kowalczyk 24.02.2011

Historia Genesis w 18 piosenkach

O 18 utworach wybranych przez zespół opowiadają muzycy Phil Collins, Mike Rutherford, Tony Banks i Peter Gabriel.
Genesis, 1972 rokGenesis, 1972 rok
Posłuchaj
  • Genesis - Turn It On Again (historia grupy Genesis)
  • Genesis - Follow You Follow Me (historia grupy Genesis)
  • Genesis - I Know What I Like (In Your Wardrobe) - historia grupy Genesis
  • Genesis - Misunderstanding (historia grupy Genesis)
Czytaj także

Po przyjrzeniu się klasycznym piosenkom zespołu U2 czekają nas opowieści o utworach grupy Genesis. Cyklu można słuchać przez najbliższe tygodnie od poniedziałku do czwartku w Trójce, w paśmie porannym, około godziny 7:35. Czyta Piotr Metz. W pierwszej serii historii dowiedzieliśmy się m.in., dlaczego do repertuaru Genesis nie trafiło "In the Air Tonight", mega przebój z płyty solowej Phila Collinsa.

Oto historia pierwszych 4 klasycznych piosenek Genesis:

"Turn It On Again" z albumu "Duke" jest do dziś kluczową pozycją koncertową repertuaru Genesis. Tak zespół nazwał zarówno składankę swoich największych hitów jak i pierwszą po latach trasę koncertową z Philem Collinsem w 20007 roku.

Collins opowiada, że w trakcie pracy nad płytą "Duke", przyniósł do studia szkic wspomnianego wyżej "In the Air Tonight". Muzycy Genesis odrzucili jednak tę kompozycję swojego perkusisty.

"I Know What I Like (In Your Wardrobe) "

Jako jedyny utwór z albumu "Selling England By the Pound" (1973) trafił na składankę z największymi przebojami Genesis. Był to dość niespodziewany hit w Wielkiej Brytanii.

Tony Banks: - Chcieliśmy utrzymać otoczkę progresywnego zespołu, choć sukces komercyjny nie był nam wcale wstrętny. Ale zespoły takie jak nasz nie wydawały wtedy singli i nie mieliśmy z tym problemu.

"Follow You Follow Me"

Pierwszy wielki radiowy przebój Genesis z albumu "And Then There Were Three" prezentował bardziej komercyjne oblicze zespołu po odejściu Steve’a Hacketta a wcześniej Petera Gabriela.

Tony Banks:- Steve odchodząc z zespołu zabrał ze sobą trochę odjechane, surrealistyczne podejście do muzyki. Co zresztą bardzo lubiłem. Straciliśmy to i pewnie także z tego powodu płyta "And Then There Were Three" była naszą najprostszą w karierze. Mieliśmy szczęście, że utwór taki jak "Follow You Follow Me" trafił nam się właśnie wtedy, dając nam sukces radiowy. Jest coś w prostocie akordów gitary, ten jeden tęskny riff, który nadaje mu charakterystyczne brzmienie.

"Misunderstanding"

Piosenka miała trafić na album Phila Collinsa "Face Value". Ostatecznie znalazła się na płycie "Duke". Utwór zawiera odniesienia do piosenek Sly And The Family Stone, Led Zeppelin i Toto. Jest też często grany, z uwagi na tekst, na meczach północnoamerykańskiej ligi hokejowej NHL.

Tony Banks: - Phil zagrał nam kilka swoich piosenek. Zarzeka się, że grał nam też "In the Air Tonight". Jakoś w to nie wierzę, bo wtedy na pewno byśmy chcieli wziąć ten utwór. Może i dobrze się stało, bo w jego wersji to wspaniała piosenka. My byśmy chyba ją przekombinowali. W prostocie tego, co zrobił, była cała siła utworu. Byliśmy zaskoczeni jego sukcesem i to zmieniło wszystko w zespole. Do tego momentu ja i Mike rządziliśmy. Teraz byliśmy partnerami w tym biznesie, a i Phil poczuł się pewniej.

(kow)

Aby odsłuchać całości, wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięku znajdujące się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj".