Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 20.08.2009

Maleo Reggae Rockers - "Addis Abeba"

Aktualne reggae Rockersów jest mniej rootsowe, za to więcej tutaj słonecznego, trochę plażowego grania. Tu i ówdzie można usłyszeć rockowe wstawki. W końcu nazwa zespołu zobowiązuje.

Informacja prasowa dotycząca płyty "Addis Abeba" zaczyna się od słów: "Trzy lata musieliśmy czekać od ostatniego albumu". Niby tak, ale przecież w międzyczasie Malejonek sprezentował fanom nową płytę Izraela. Poza tym, czym są trzy lata przerwy wobec okresu dzielącego pierwszą ("Za-Zu-Zi" z 1998) i drugą ("Reggaemova" z 2006) płytę Maleo Reggae Rockers.

Czyste reggae słychać od pierwszych dźwięków "Drogi Wojownika". "Addis Abebie" zdecydowanie bliżej do "Reggaemovy" niż do debiutu. Aktualne reggae Rockersów jest mniej rootsowe, za to więcej tutaj słonecznego, trochę plażowego grania. Tak będzie już do końca. Tu i ówdzie można usłyszeć rockowe wstawki. W końcu nazwa zespołu zobowiązuje. Jest ich jednak znacznie mniej niż na "Za-Zu-Zi". "Addis Abeba" trafi w muzyczne gusta tych, którym podobała się "Reggaemova".

Znacznie więcej dzieje się w warstwie lirycznej. Malejonek dużo śpiewa o miłości i pokoju ("Serca nie oszukasz"), ale trafiają się też niezobowiązujące, bardziej rozrywkowe teksty ("Reggae Radio"). Niejednokrotnie pojawiają się tradycyjne dla jego twórczości kwestie wiary i Boga ("Droga wojownika). Przy okazji Maleo zaznacza rolę, jaką jego słuchacz powinien pełnić w społeczeństwie. Może nie zachęca do działań rewolucyjnych, ale widzi swoich fanów jako bojowników o lepszy świat.

Naturalnie nie mogło zabraknąć gości. Tym razem wśród zaproszonych przez Maleo zawodników pojawiają się EastWest Rockers oraz Michael Black, dla którego to nie pierwsze zetknięcie z Maleo Reggae Rockers. Cheeba i Ras Luta z EastWest udzielają się w singlowym "Reggae Radio", jamajskiego weterana można natomiast usłyszeć w pacyfistycznym "Put Your Guns Down"

Wielkie brawa należą się ludziom odpowiedzialnym za warstwę edytorską "Addis Abeby". Okładka przedstawiająca Darka Malejonka na tle afrykańskiego miasta urzeka wyrazistością przekazu. Do tego dochodzi gruba książeczka z masą zdjęć autorstwa żony Maleo. Lider Rockersów określa zamieszczoną serię fotografii jako mini album i nie ukrywa, że tytuł płyty nawiązujący do stolicy Etiopii odnosi się głównie do warstwy wizualnej wydawnictwa.

Do płyty dołączono – w formie bonusowego nagrania – utwór "Pytanie", który Malejonek nagrał na potrzeby składanki "Gajcy".

Maciek Kancerek