Logo Polskiego Radia
Trójka
Bartosz Chmielewski 22.06.2010

Fiolka robi raz, a dobrze!

Znakomicie zadebiutowała i zniknęła - posłuchaj historii o jedynej płycie Fiolki Najdenowicz.
Fiolka NajdenowiczFiolka Najdenowiczmat. promocyjne
Posłuchaj
  • Historia płyty Fiolki Najdenowicz - Fiolka
Czytaj także

/

W pewnym sensie jest dzieckiem radiowej Trójki. To tutaj, tuż przed rozpoczęciem muzycznej kariery, pracując w programie "Zapraszamy do Trójki" otrzymała swój pseudonim, nadany jej przez Marka Niedźwieckiego.

Violetta ‘Fiolka’ Najdenowicz, polska wokalistka bułgarskiego pochodzenia, posiadaczka pięknego altu i donośnego, kruszącego ściany śmiechu, estradową przygodę rozpoczęła w 1985 roku od śpiewania z grupą Voo Voo.

Od 1988 roku działała w ramach duetu Balkan Electrique. Umiarkowane zainteresowanie projektem sprawiło jednak, że porzuciła scenę. Pozostając w branży muzycznej Fiolka zajęła się promocją innych wykonawców.

Zza telefonu przed mikrofon została wyciągnięta przez szefową Sony Music, Małgorzatę Maliszewską.

- Fiolka pracowała w Sony Music gdzie zajmowała się kontaktami z rozgłośniami radiowymi. Robiła to śpiewająco, ale Małgorzata, uznała że właściwie to ta Fiolka się marnuje – opowiadał w audycji "Historia Pewnej Płyty", Andrzej Paweł Wojciechowski, odpowiedzialny w Sony Music za repertuar.

Artystka nakłoniła do współpracy Leszka Biolika. Album "Fiolka" ukazał się w 2001 roku.

Na płycie zaśpiewała gościnnie Renata Przemyk, zaś swojego talentu tekściarskiego użyczyli m.in. Lech Janerka, Grzegorz Ciechowski i Jacek Bieleński, autor słów do największego przeboju z krążka, piosenki "Głośny Śmiech". Płyta zdobyła Fryderyka, w kategorii album alternatywny i odniosła umiarkowany komercyjny sukces. Jest póki co jedyną płytą Fiolki.

O przyczynach tego stanu i historii nagrywania płyty w audycji Anny Gacek i Tomasza Żądy "Historia Pewnej Płyty", opowiadała sama artystka, oraz Anita Bartosik, ówczesna szefowa portalu Nuta.pl, Leszek Biolik i Andrzej Paweł Wojciechowski.