Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Stanisław Brzeg-Wieluński 07.10.2019

Wiceminister finansów o znaczeniu aktywnej roli państwa

"Państwo musi angażować się w gospodarkę, prowadzić inwestycje, choć oczywiście nie chodzi tu o własność państwową rodem z poprzedniej epoki. Chodzi o aktywną rolę państwa, które dba także o inwestorów prywatnych, w tym przede wszystkim tych mniejszych" – mówił gość "Rządów Pieniądza" wiceminister finansów Leszek Skiba w pierwszym dniu Kongresu 590 w Jasionce k/Rzeszowa.  

Gość audycji wyjaśniał, że duże firmy w mniejszym stopniu potrzebują wsparcia państwa, ale wprowadzone ostatnio przez rząd PiS ulgi podatkowe w równym stopniu będą korzystne dla mniejszych jak i dla większych firm.

Jeszcze niższy CIT

Mówiąc o tych mniejszych wskazał na obniżoną do 9 proc. stawkę CIT, z której od przyszłego roku skorzysta znacznie większa grupa przedsiębiorców ze względu na podwyższenie z 1,2 mln euro do 2 mln euro limitu uprawniającego do skorzystania z niższej stawki podatku. Również zwiększenie limitu ryczałtu z 250 tys. euro do 1 mln euro a potem 2 mln euro przyczyni się do tego, że więcej firm będzie korzystania z łatwiejsze formy rozliczania podatku, a do tego z niższej stawki, przeciętnie ok. 8,5 proc.).

Wiceminister Leszek Skiba zapowiedział na antenie PR24, że w II kadencji rządy PiS, Ministerstwo Finansów, zajmie się kompleksowym uproszeniem systemu podatkowego.

- Jeśli będziemy rządzić, zajmiemy się tą sprawą – mówił gość Rządów Pieniądza.

Wyjaśnił też, że prawo do ryczałtu w oparciu o próg 2 mln euro będzie obowiązywało także w 2021 r. i kolejnych. Dodał, że to rozwiązanie, podobnie jak zmiana limitu w CIT oraz niższa stawka w PIT tj. 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodu znalazły odzwierciedlenie w budżecie państwa.

Budżet AD2020

Odnosząc się do przyszłorocznego budżetu wiceminister Skiba stwierdził, że sukcesem jest jego zrównoważenie. Zaznaczył jednak, że gdyby nastąpiły jakieś nieprzewidziane czynniki, przede wszystkim zewnętrzne, które wpłynęłyby na poziom dochodów budżetowych, to możliwy będzie niewielki deficyt. Nie ma jednak obaw o sytuację polskich finansów publicznych.

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się również do danych o wzroście dochodów z podatków. W latach 2015-2018 te z CIT i PIT wzrosły o 30 proc., z VAT o 42 proc., a z akcyzy o 14 proc. Podkreślił, że było to możliwe zarówno dzięki dobrej koniunkturze, jak i skutecznemu poborowi podatków przez organy skarbowe.

- Ciągle widzimy ogłoszenia „kupię faktury”, ale jest to bardzo dobrze monitorowane. Zauważamy też, że podatnicy uczciwiej niż kiedyś płacą swoje zobowiązania, a nawet jeśli popełniają błąd, to starają się go szybko naprawić – mówił wiceminister finansów. Dodał, że kontrole skarbowe nie są tak uciążliwe dla przedsiębiorców jak kilka lat temu, a to dzięki rozwojowi ich informatyzacji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW