Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Maciej Machcewicz 14.06.2014

Alois Alzheimer – kamień węgielny współczesnej medycyny

Przełom XIX i XX stulecia był dla medycyny erą wyjątkową. Okres przełomu, budowania nowych pomysłów, diagnostyki, podziału chorób. Alzheimer był współtwórcą podstaw współczesnej medycyny, funkcjonujących do dzisiaj.
Tablica pamiątkowa poświęcona osobie Aloisa Alzheimera we Wrocławiu fot. WikipediaccBonio.Tablica pamiątkowa poświęcona osobie Aloisa Alzheimera we Wrocławiu fot. Wikipedia/cc/Bonio.

150 lat temu, 14 czerwca 1864, urodził się niemiecki psychiatra Alois Alzheimer.
Urodzony w małym miasteczku Marktbreit we Frankonii, syn notariusza, ukończył królewskie gimnazjum z wyróżnieniem. Studia medyczne rozpoczął w Berlinie, a kończył Tybindze, gdzie nic nie zapowiadało jego późniejszych zainteresowań psychiatrią.
- Niektórzy powiadają, że tuż po studiach jako lekarz towarzyszył w podróży pewnej chorej psychicznie kobiecie – mówił na antenie PR dr Tadeusz Parnowski – być może obserwacje z sześciomiesięcznej podroży skierowały jego zainteresowania w stronę psychiatrii.
Era przełomu
Przełom XIX i XX stulecia był dla medycyny erą wyjątkową. Okres przełomu, budowania nowych pomysłów, diagnostyki, podziału chorób. Alzheimer był współtwórcą podstaw współczesnej medycyny, funkcjonujących do dzisiaj.

Alois

Nz: Alois Alzheimer fot. Wikimedia Commons.

Ku psychiatrii
Pracę zawodową rozpoczął w szpitalu we Frankfurcie w roli asystenta. 14-letni okres nadal nie zapowiadał kariery naukowej. Postrzegano go jako dobrego lekarza, z misją pomagania nieszczęsnym ludziom. Nieskutecznie starał się o pozycję dyrektora w przyczółku dla umysłowo chorych.
Spotkanie z wybitnym już wtedy psychiatrą Emilem Siolim i pracującym na uniwersytecie frankfurckim Franzem Nissim skierowało zainteresowania Alzheimera w stronę neuropatologii. Tropem nowej pasji udał się do Heidelbergu, gdzie u boku Emila Kraepelina tworzy nową klinikę psychiatryczną we Frankfurcie. Tam wybrał swoją drogę – badania naukowe.
- Był to okres, gdy z pojedynczych osób zaczęły się tworzyć kliniki, w których gromadzili się najtęźsi naukowcy ówczesnych lat – mówił gość audycji z cyklu ”Biografia dźwiękowa”.
Auguste Deter
Kamieniem milowym dalszego rozwoju kariery stało się spotkanie z pacjentką znaną nam dzisiaj jako Auguste Deter. Charakteryzowała się zaburzeniem funkcji poznawczych. Miała trudności w orientacji, była niespokojna i wyglądała zdecydowanie starzej niż jej rzeczywisty wiek. Po pięcioletniej kuracji pacjentka zmarła, a Alzheimer dokonał sekcji jej mózgu. Badania wykazały, że w korze mózgowej znajdowały się duże ogniska zanikowe. Oto odpowiedź na zagadkę, dlaczego tak poważne zaburzenia funkcji poznawczych obserwowano w trakcie życia pacjentki. Chorobę, uważaną za jedną z chorób społecznych wieku podeszłego, nazwano później nazwiskiem swojego odkrywcy.

Auguste

Nz:Auguste Deter (1850-1906), pacjentka Aloisa Alzheimera fot. Wikimedia Commons.

- Praca Alzheimera jest fundamentalna ze względu na to, że jest wynikiem żmudnej obserwacji i kumulowania własnej wiedzy, co doprowadziło do odkrycia czegoś zupełnie nowego – mówił dr Parnowski – jest to choroba nowa, niepasująca do innych, które zostały już opisane.
Richtung Breslau
W 1912 roku owdowiały i samotny Alzheimer przeniósł się do samodzielnej placówki naukowej na Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma w Breslau (Wrocław). Przejął klinikę przy dzisiejszej ul. Bujwida.
Wkrótce potem rozwinęła się u niego choroba nerek, prawdopodobnie z powodu powikłań po niedoleczonej anginie. Trzy lata później, 19 grudnia 1915, zmarł. Miał 51 lat.
mjm