Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Monika Bukowska 02.07.2014

Władywostok – miasto na końcu świata

Oddział marynarzy i żołnierzy rosyjskich zajmuje odnogę Złoty Róg nad Zatoką Piotra Wielkiego na Dalekim Wschodzie. W tym miejscu 2 lipca 1860 powstaje miasto Władywostok.
Panorama Władywostoku z przylądka Tigrovy na półwyspie Shkota, aut. Ondej vek (10.09.2009), WikipediaCreativeCommonsPanorama Władywostoku z przylądka Tigrovy na półwyspie Shkota, aut. Ondřej Žváček (10.09.2009), Wikipedia/CreativeCommons
Posłuchaj
  • O życiu kulturalnym rosyjskiego miasta Władywostok mówi dziennikarz Paweł Siwek, aud. Andrzeja Matula z cyklu "Rozdroża kultury" (3.10.2011)
Czytaj także

Los Angeles Rosji
Władywostok to ostatni przystanek na trasie kolei transsyberyjskiej, oddalony o siedem dni jazdy od Moskwy. Car Mikołaj II do Władywostoku przybył już w 1891 roku i ogłosił budowę wielkiej linii kolejowej. Pierwszy pociąg z Moskwy przyjechał do Władywostoku w 1903 roku.
Wkrótce Władywostok stał się najważniejszym portem na Oceanie Spokojnym.

Golden
Golden Horn Bay, patrząc od strony południowej, aut. CDR Alan Dooley (21.09.1992), Wikipedia/dp

Polskie miasto

Do dziś we Władywostoku mieszka wiele osób pochodzenia polskiego. Trafili oni tam podczas wojny jako zesłańcy, wielu nie miało już szansy powrotu.

– Bezpośrednio do Władywostoku więźniów nie zsyłano – tłumaczył Piotr Siwek, dziennikarz. – Do 1991 roku było to miasto zamknięte dla cudzoziemców. Jeżeli zsyłano w tamte rejony, to głównie na wyspę Sachalin. Do Władywostoku trafiali raczej inżynierowie, ludzie którzy pomagali rozbudować to miasto.

We Władywostoku polskie ślady są wciąż obecne. Jedyny rzymskokatolicki kościół, który się tam znajduje został zaprojektowany w 1907 roku przez polskiego architekta o nazwisku Gwoździński. We Władywostoku działa również Dom Polski, który organizuje imprezy kulturalne, wystawy historyczne.

Posłuchaj audycji Andrzeja Matula, któremu o Władywostoku i życiu kulturalnym miasta opowiada Piotr Siwek.
mb