Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 26.02.2010

Nasz Mazurek

Towarzyszył Polakom w czasie powstań narodowych, bitew i wojen jako pieśń patriotyczna.
Sztandar Legionów Dąbrowskiego. FragmentSztandar Legionów Dąbrowskiego. Fragmentźr.wikipedia

26 lutego 1927 roku, Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie uznany za hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Wcześniej towarzyszył Polakom w czasie powstań narodowych, bitew i wojen jako pieśń patriotyczna.

Mazurek Dąbrowskiego został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Utwór nosił wówczas tytuł "Pieśń legionów polskich we Włoszech" i był poświęcony ich organizatorowi i dowódcy - generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Wybicki ułożył słowa do melodii ludowego mazurka. Obecnie słowa hymnu i jego zapis nutowy, określa ustawa z 1980 roku. Współcześni Polacy znają melodię Mazurka Dąbrowskiego w takiej wersji, w jakiej słuchali go nasi przodkowie.

Dawny tekst mazurka różnił się nieznacznie od współczesnego, między innymi - słowami: "Jeszcze Polska nie umarła", teraz śpiewamy - "nie zginęła", a także liczbą zwrotek - wcześniej było ich sześć, obecnie są cztery.

Mazurek Dąbrowskiego od ponad 170. lat cieszy się międzynarodową popularnością. Został przetłumaczony na kilkanaście języków. Był inspiracją dla pieśni napisanej przez Samuela Tomašika, która stała się hymnem wszechsłowiańskim, przyjętym później, jako hymn Republiki Jugosławii.

''

Muzeum Hymnu Narodowego w Bedominie.

Mazurek Dąbrowskiego jest też jednym z tematów muzycznych Uwertury "Polonia" Ryszarda Wagnera, którą niemiecki kompozytor napisał poruszony upadkiem Powstania Listopadowego.

Mazurek Dąbrowskiego liczy 213 lat. Jest nadal żywym symbolem polskości i ducha narodu. Może sprawiły to słowa Józefa Wybickiego, a może poruszająca melodia mazurka, jednak bez względu na przyczyny, hymn pozostaje jedną z najwyższych wartości cenionych przez Polaków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/W.Oleksiak/dok./łp