Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Monika Bukowska 28.10.2013

Czechosłowacja – połączeni w słowiańskiej przyjaźni

Gdy na ulice Pragi wyszli demonstranci domagając się niepodległości, nie wiedzieli jeszcze, że są już obywatelami nowego państwa. 28 października 1918 roku Rada Narodowa proklamowała powstanie Republiki Czechosłowackiej.
Podpisanie deklaracji niepodległości przez Toma Masaryka w Filadelfii (1918), WikipediadpPodpisanie deklaracji niepodległości przez Tomáša Masaryka w Filadelfii (1918), Wikipedia/dp
Posłuchaj
  • O powstaniu Republiki Czechosłowackiej w audycji Andrzeja Sowy mówił historyk Tadeusz Kisielewski, cykl "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Czechosłowacja", Radio BIS (5.11.1998)
  • O Tomaszu Masaryku, pierwszym prezydencie Czechosłowacji w audycji Andrzeja Sowy mówił historyk Tadeusz Kisielewski, cykl "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Czechosłowacja", Radio Bis (10.11.1998)
Czytaj także

– Ważnym momentem dla procesu kształtowania się  niepodległej Czechosłowacji był maj 1918 roku, kiedy to na tajnej naradzie działacze słowaccy, uznali, że Słowacja powinna stworzyć wspólne państwo z Czechami – mówił w 1998 roku prof. Tadeusz Kisielewski. – Efektem tego myślenia i tego stanowiska była umowa czesko-słowacka podpisana w Pittsburgu.
Wyzwolić się od Austryjaków
– Większość polityków w Czechach była proaustyjacka – wyjaśniał ówczesne nastroje polityczne prof. Kisielewski. – Uważała, że sprawa niepodległości Czech, utworzenia państwa czeskiego jest niemożliwa i trzeba szukać jakiegoś rozwiązania, które prowadziłoby do autonomii Czech w ramach monarchii Habsburgów po wojnie.

Tomáš

Nz: Tomáš Masaryk, pierwszy prezydent Czechosłowacji (1937), Bain News Service, Wikipedia/dp

Tomáš Masaryk, późniejszy prezydent Czechosłowacji, od samego początku był jednak za rozbiciem Austro-Węgier. Dążył uparcie do tego, aby doszło do powstania państwa Czechosłowackiego i przedstawiał tę sprawę na arenie międzynarodowej. Jeszcze w lutym 1917 roku Masaryk dopuszczał ewentualność ścisłego związku z Rosją lub unii polsko-czechosłowackiej po wojnie. Uważał, że Czechy powinny powstać w granicach historycznych Królestwa Czeskiego, co wiązało się z włączeniem Śląska Cieszyńskiego do Czech. W Polsce pomysły Masaryka nie mogły się podobać.
– Zawiódłszy się na rewolucji rosyjskiej w połowie 1917 roku Masaryk zaczyna wracać do sprawy Polski, mówi o konieczności ścisłej współpracy polsko-czechosłowackiej, a nawet dopuszczał wówczas kompromis w sprawie Śląska Cieszyńskiego. – mówił prof. Kisielewski. – Jednocześnie Beneš, jego najbliższy współpracownik takiego kompromisu nie dopuszczał.
Uzyskanie niepodległości
30 maja 1918 roku przedstawiciele organizacji czeskich i słowackich podpisali w Pittsburgu deklarację o połączeniu Czechów i Słowaków w niepodległej republice demokratycznej. Układ gwarantował Słowakom autonomię, m.in. własny Sejm, czy język słowacki jako urzędowy. Na miesiąc przed oficjalnym powstaniem Czechosłowacji zaczął działać już Tymczasowy Rząd na czele z Masarykiem.
18 października 1918 roku Masaryk wystąpił z uroczystą deklaracją niepodległości, znaną jako Deklaracja Waszyngtońska (ze względu na miejsce powstania). Zaznaczono w niej m.in.: że państwo czechosłowackie będzie republiką, zagwarantuje wolność sumienia, religii, nauki i prasy, a Kościół zostanie oddzielony od państwa. Wieczorem 28 października Rada Narodowa wydała pierwszą ustawę państwa czechosłowackiego. Informując, że "samodzielne państwo czechosłowackie weszło w życie".
– 13 listopada 1918 roku, czyli już po oficjalnym ogłoszeniu niepodległej Republiki Czechosłowackiej Zgromadzenie Narodowe uchwaliło tymczasową konstytucję, a w dniu następnym poprzez aklamację wybrało Masaryka prezydentem – mówił w audycji Andrzeja Sowy prof. Kisielewski.

Wówczas Masaryka nie było w Czechosłowacji, dowiedział się o tym będąc za granicą. Wiadmość ta dotarła do niego w Nowym Jorku, on wówczas tylko krótko skomentował te nominację mówiąc o poczuciu wielkiej odpowiedzialności.

Edvard

Nz: Edvard Beneš, następca Masaryka na stanowisku prezydenta Czechosłowacji (1942), Biblioteka Kongresu St. Zjednoczonych, Wikipedia/dp

Symbol czechosłowackiej niepodległości

W okresie I wojny światowej Tomáš Masaryk odegrał ogromną rolę w procesie dochodzenia Czechosłowacji do niepodległości państwowej. Jako prezydent 4-krotnie wybierany na to stanowisko oraz znany za granicą zapewniał młodemu państwu duży autorytet międzynarodowy.
– W 1918 roku w chwili powstania republiki Czechosłowackiej stał się on dla Czechów, a także Słowaków symbolem niepodległości – mówił o Masaryku prof. Kisielewski. – Wówczas rodził się mit Masaryka. Czechosłowacja jako jedyne państwo w Środkowej Europie w całym okresie międzywojennym zachowało ustrój demokratyczny.

Posłuchaj sylwetki Tomáša Masaryka przedstawionej przez prof. Tadeusza Kisielewskiego

Jednak już po 20 latach Czechosłowacy musieli pożegnać się z odzyskaną niepodległością. Jesienią 1935 roku schorowany Masaryk zrezygnował ze stanowiska Prezydenta Republiki Czechosłowackiej, a jako następcę polecił Edvarda Beneša. Na podstawie Układu Monachijskiego 29 września 1938 roku Hitler "otrzymał” od Francuzów i Brytyjczyków Kraj Sudecki, ziemie należące do Czechosłowacji. Następnie Polska zajęła Zaolzie, a Węgry południową Słowację i Ruś Zakarpacką.
Jeszcze przed wybuchem wojny Niemcy dokonali dalszego rozkładu Czechosłowacji. Gdy w roku 1948 władzę w wyniku zamachu stanu przejęli komuniści, prezydent Beneš zrezygnował ze stanowiska, tym samym symbolicznie kończąc krótki okres III republiki czechosłowackiej. W powojennej Czechosłowacji starano się wymazywać z pamięci Czechów i Słowaków postać Masaryka. Przypomniano go dopiero w czasie Praskiej Wiosny i aksamitnej rewolucji.
mb