Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Bożena Sarnowska 14.06.2013

Wyścig w Kosmosie. Na orbicie Walerij Bykowski

- Nowy, wspaniały sukces Związku Radzieckiego zelektryzował świat. Na radzieckim kosmodromie Bajkonur kolejny start ku gwiazdom - tak Polskie Radio przed 50 laty relacjonowało wystrzelenie w Kosmos Walerija Bykowskiego.
Kosmonauta radziecki, Walerij Bukowski. 1979 r. Wikiemdia Commonscc. Źr.: BundesarchivKosmonauta radziecki, Walerij Bukowski. 1979 r. Wikiemdia Commons/cc. Źr.: Bundesarchiv
Posłuchaj
  • Wyścig w Kosmosie. Na orbicie Walerij Bykowski i Walentina Tierieszkowa - fragm. aud. "7 dni w kraju i ze świata" (18.06.1963)
Czytaj także

14 czerwca 1963 r. o godz. 15.00 został na orbitę satelity Ziemi statek kosmiczny Wostok 5 pilotowany przez ppłk Walerija Fiodorowicza Bykowskiego. Dwa dni później w Kosmos została wystrzelona kolejna radziecka rakieta Wostok 6. Na pokładzie znajdowała się Walentina Tierieszkowa. Była pierwszą kobietą, która wystartowała w przestrzeń kosmiczną.
Rosjanie potraktowali ten lot jako grupowy. Astronauci rozmawiali między sobą i z Ziemią:
- Łączność między statkami działa bez zarzutu. Znajdujemy się w bliskiej odległości. Wszystkie urządzenia działają dobrze. Samopoczucie dobre – meldowali z Kosmosu radzieccy piloci.
Po otrzymaniu meldunków, Nikita Chruszczow przywódca radzieckiej partii wysłał telegram:
”Drodzy Walentyno i Walery! Serdecznie Was pozdrawiamy! Życzę Wam pomyślnego lotu i lądowania”.
Walerij Bykowski trafił do pierwszej grupy radzieckich kosmonautów w 1960 r. W jej składzie znajdował się przez 22 lata. Brał udział w trzech misjach kosmicznych. Po raz drugi znalazł się w Kosmosie w 1976 r. Był dowódcą statku Sojuz 22. Towarzyszył mu Władimir Aksjonow. Kosmonauci fotografowali m.in. Ziemię przy użyciu multi-spektralnej kamery. Na naszą planetę powrócili po blisko 8 dniach podróży.
Dwa lata później Walerij Bykowski znalazł się w Kosmosie po raz trzeci, dowodząc statkiem Sojuz 31. Tym razem poleciał z nim Sigmund Jähn, astronauta z ówczesnej NRD. Misja była realizowana w ramach programu międzynarodowego Interkosmos. Kosmonauci wrócili na Ziemię po 7 dniach 20 godzinach 49 minutach i 4 sekundach wyprawy.
Posłuchaj relacji Polskiego Radia z kosmicznej wyprawy, która odbyła się 50 lat temu.
bs