Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 10.01.2013

Oszczędzaj, ale nie rezygnuj z życia

Nie chodzi o to, aby wszystkie wolne pieniądze odkładać w banku. - Nie chodzi o to, żeby odbierać sobie od ust, ale żeby mieć pieniądze w sytuacji kryzysowej - mówi dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik.
Lokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zyskLokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zysk Glow Images/East News

Maciej Samcik to autor bloga i kilku książek o tematyce finansowej, m.in. "Jak pomnażać oszczędności". To też dziennikarz ekonomiczny "Gazety Wyborczej". Jakie postanowienie noworoczne dotyczące portfela miał ekspert? - Chciałem zwiększyć płynność swoich prywatnych inwestycji. Jest teraz taki moment w inwestowaniu, że warto mieć wolne pieniądze, żeby skorzystać z okazji, których może być wkrótce sporo – podpowiadał gość Trójki.

Zdaniem dziennikarza rację mają ci ekonomiści, którzy twierdzą, że kryzys jest w dużej części w naszych głowach. - Bo jeśli nadal będziemy chodzić do sklepów i kupować, to ten kryzys nie przyjdzie. W mniejszych miejscowościach rzeczywiście przed świętami ludzie wydawali mniej, ale już w dużych miastach raczej żadnego kryzysu nie było widać – powiedział Maciej Samcik.

Czy wobec tego prognozy ekonomistów to wróżby? - Przez lata komentowałem giełdę i to nauczyło mnie, że z prognozowaniem w perspektywie przekraczającej kilka tygodni, jest jak z pogodą. Jest bardzo dużo zmiennych i zmiana jednej wartości przewraca cały model – tłumaczył gość Trójki.

Zdaniem Maciej Samcika, niezależnie od sytuacji gospodarczej na świecie, zawsze warto oszczędzać. Ale – co podkreślił - życiem trzeba się też cieszyć. - Dlatego ja nigdy nie będę nikogo namawiał, żeby wszelkie nadwyżki finansowe trzymał w banku. Nie chodzi o to, żeby odbierać sobie od ust, ale żeby mieć pieniądze w sytuacji kryzysowej. A taka wcześniej czy później dotknie każdego, a wtedy wpadamy w niebezpieczne kredyty – przestrzegał ekspert.

Karta kredytowa to groźna pułapka

Jedną z pułapek staje się karta kredytowa. – Ja taką w portfelu mam i jestem z niej zadowolony. Ale z własnego doświadczenia wiem, że zapłaciłem kilkadziesiąt złotych prowizji tylko za to, że o jeden dzień spóźniłem się ze spłatą długu. Karta kredytowa jest o tyle niebezpieczna, że w pierwszej kolejności po nią sięgamy, to pokusa, która zawsze przychodzi jako pierwsza do głowy. A jak się raz wpadnie w dług na karcie, to trudno z niego wyjść – powiedział Maciej Samcik.

O sposobach na oszczędzanie rozmawialiśmy też ze słuchaczami. W jakiej fazie kryzysu jesteśmy, co stanie się ze stopami procentowymi, jak najlepiej oszczędzać? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji.

"Klub Trójki" prowadził Dariusz Bugalski.
Audycja powstała w ramach przygotowywanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim cyklu "Bezpieczne finanse".