Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 14.02.2013

Dlaczego brak nam wiedzy ekonomicznej?

- O finansach wiemy mało. I, co gorsza, nie chcemy się edukować – alarmuje Norbert Konarzewski, dyrektor Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga.
Dlaczego brak nam wiedzy ekonomicznej?Glow Images/East News

Jak wyjaśnić nasze nawyki finansowe? W książce "Polak w świecie finansów" Dominika Maison przygląda się pozafinansowym, przede wszystkim psychologicznym i społecznym, czynnikom wyjaśniającym zachowania ekonomiczne. Autorka, opisując ogólne zachowania finansowe ludzi, a także specyficzne zachowania Polaków, porusza tematy interesujące zarówno dla laika, jak i specjalisty od finansów czy zagadnień ekonomicznych. Publikacja zawiera także analizę przeprowadzonych w 2009 roku badań nad stanem wiedzy Polaków na temat kwestii finansowych.

Norbert Konarzewski - dyrektor Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, która zleciła badania podkreśla, że ich wyniki są bardzo pesymistyczne. - Bo o finansach wiemy mało. I, co gorsza, nie chcemy się edukować, ponieważ uważamy tę wiedzę za niepraktyczną i nudną – mówił gość Trójki.

Taki stan rzeczy wynika, jego zdaniem, między innymi z braku zaufania wśród Polaków. - Ekspertem finansowym jest osoba z najbliższego grona, która zwykle niestety wie tam mało jak i my. Zmiany technologiczne nas wyprzedziły, nie rozumiemy produktów finansowych i dlatego jesteśmy bardzo sceptyczni wobec nich – tłumaczył Norbert Konarzewski.

Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa i to już od najmłodszych lat. - Przez zabawy i gry warto uczyć dzieci już od przedszkola. My uczymy nie tylko oszczędzania pieniędzy, ale też wody, czy światła. Staramy się wyrobić w nich nawyki, które będą owocowały w przyszłości – powiedział ekspert fundacji Kronenberga.

Badania fundacji pokazały, że kryzys zmienił nieco nasze spostrzeżenia dotyczące finansów osobistych. - Stwierdzamy w takich sytuacjach, że warto oszczędzać, ale tego niestety nie robimy. Okazuje się, że przysłowiowa "skarpeta” jest bardziej popularna, niż fundusze inwestycyjne – dodał Norbert Konarzewski.

Jak zmieniły się sposoby inwestowania Polaków i jak sklepy wykorzystują nasz emocjonalny stosunek do pieniędzy? Te i wiele innych informacji znajdziecie Państwo w dołączonym pliku dźwiękowym.

Na "Bardzo ważny projekt” zaprasza Wiktor Legowicz.

(ei)

Audycja powstała w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse".

>> Czytaj więcej o cyklu "Bezpieczne finanse"