Logo Polskiego Radia
Dwójka
Szczepan Rybiński 04.02.2013

Kazimierza Serockiego awangarda dla mas

Jako pierwszy udowodnił, że polska muzyka eksperymentalna może się równać z osiągnięciami zachodnich kompozytorów. W "Bitej godzinie" przybliżyliśmy nieco zapomniany dorobek Kazimierza Serockiego.
Kazimierz SerockiKazimierz Serockiserocki.polmic.pl

3 marca 1922 roku w Toruniu urodził się Kazimierz Serocki. Kompozytor, który w latach 60. i 70. trzykrotnie otrzymywał zamówienia od najbardziej prestiżowego festiwalu muzyki współczesnej w Europie - "Donaueschinger Musiktage”. Utwory Serockiego wykonywano tam już w 1963 ("Segmenti "), 1964 (" Freski symfoniczne") i w 1979 roku ("Pianophonie" ). Kompozytor zmarł nagle, 9 stycznia 1981 roku; miał niespełn 59 lat. Mimo, że jego muzykę można uznać za awangardową, wyróżniała ją komunikatywność i żywiołowa energia. Może właśnie dlatego niektóre utwory - "Swinging Music" czy "Arrangements" - stały się przebojami muzyki sonorystycznej, trafiając nie tylko do specjalistów.

Muzyka, życie, dokumenty i partytury oraz nagrania utworów zapomnianego dziś kompozytora - wszystko to jest dostępne w Internecie. Dwie muzykolożki, Iwona Lindstedt i Beata Bolesławska, stworzyły stronę serocki.polmic.pl.

O tej stronie i o samym Kazimierzu Serockim rozmawialiśmy z autorkami w "Bitej godzinie".

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Ewa Szczecińska.