Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 17.12.2013

Piechociński: W UE należy obniżać ceny energii

- Unijne porozumienie klimatyczne, należałoby rozszerzyć o dwa nowe cele - zwiększenie o minimum 20 proc. udziału przemysłu w PKB państw unijnych i obniżenie o 20 proc. ceny energii - uważa wicepremier Janusz Piechociński.
Piechociński: W UE należy obniżać ceny energiiW. Kusiński PR
Posłuchaj
  • Drugi dzień Forum Energetycznego w Sopocie (IAR): W programie spotkania dotyczące między innymi energii odnawialnej w Europie. Inny ważny blok poświęcony będzie Ukrainie - integracji jej systemu energetycznego z europejskim, wybór przed jakim stoi ten kraj: Rosja czy Unia Europejska.
Czytaj także

- Jeśli odpowiedzią na kryzys ma być ogromna transatlantycka strefa wolnego handlu, to ceny energii w Europie muszą zostać obniżone, bo nie mogą funkcjonować obok siebie gospodarki o tak różnych cenach energii - mówił wicepremier, minister gospodarki, który uczestniczył w poniedziałek w Sopocie w inauguracji VIII Forum Energetycznego.

W USA energia jest znacznie tańsza

Dodał, że od 2005 r. średnia cena energii w UE wzrosła o 25 proc., a w USA - o 1 proc. - Stany Zjednoczone przyciągają nowe inwestycje, również energochłonne; Europa zaczyna dryfować i ma poważne napięcia na rynku energetycznym - mówił.

W Europie cel to 3x20

Unijne porozumienie klimatyczne z 2008 roku nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 roku tzw. celu 3x20 - czyli redukcji o 20 proc. emisji CO2, zwiększenia o 20 proc. efektywności energetycznej i 20 proc. udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii.
Piechociński mówił, że zwiększenie o minimum 20 proc. w PKB państw unijnych udziału przemysłu powinno dotyczyć przemysłu nowej generacji, który nie emituje CO2, a generuje nowe szanse rozwojowe.

Inwestycje są nieuniknione

Zauważył, że wielkim wyzwaniem dla gospodarek europejskich będzie uruchomienie projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych w energetyce, przy utrzymaniu na tym samym poziomie ceny energii. Podał, że Polska musi przeznaczyć na inwestycje w sektorze energetycznym 80 mld zł; kwota nie obejmuje energetyki jądrowej.
- Konieczne jest zachowanie równowagi między celami ekonomicznymi, klimatycznymi i energetycznymi i stąd bardzo potrzebny jest wielki wysiłek, nie tylko w Polsce, w stałym obniżaniu energochłonności gospodarki i podnoszeniu efektywności wykorzystania energii - tłumaczył wicepremier dziennikarzom.

W rozpoczętym w poniedziałek w Sopocie VIII Forum Energetycznym uczestniczy ok. 500 polityków, przedstawicieli koncernów energetycznych i środowisk eksperckich z Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy i Azji. Organizatorem trzydniowej konferencji jest Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

abo