Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Kamiński 15.07.2010

Rząd zdecydował. Szykuje PKO BP do kupna BZ WBK

Aleksander Grad rozpoczął działania, które prowadzą do umożliwienia największemu polskiemu bankowi stać się jeszcze większym kolosem.
Rząd zdecydował. Szykuje PKO BP do kupna BZ WBKfot. SXC

Resort skarbu chce przygotować na najbliższe WZA PKO BP uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy, która pozwoli największemu polskiemu bankowi samodzielnie zrealizować transakcję przejęcia BZ WBK - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

Szef resortu skarbu pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy Skarb Państwa na najbliższym WZA będzie głosował za wypłatą dywidendy, czy za zatrzymaniem zysku za 2009 r. w spółce, powiedział: "Mamy różne warianty, różne scenariusze i różne projekty uchwał. W przyszłym tygodniu w czwartek przeanalizujemy całą sytuację i ostatecznie w piątek podejmiemy decyzję. Będziemy starali się tak skonstruować uchwałę o wypłacie dywidendy, żeby ona pozwalała PKO BP samodzielnie zrealizować tę inwestycję przejęcia BZ WBK, jeżeliby do niej doszło, jeżeli PKO BP ostatecznie wygra bój o ten bank".

Minister podkreślił, że Skarb Państwa zdecydowanie popiera projekt dotyczący przejęcia BZ WBK przez PKO BP. "To jest dobry projekt biznesowy dla spółki" - zaznaczył.

Odbywające się 25 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zostało na wniosek Skarbu Państwa przerwane do 23 lipca. Tego dnia akcjonariusze mają zdecydować o sposobie podziału zysku netto za 2009 rok.

Pierwotnie decyzja o podziale zysku miała zapaść 25 czerwca - zarząd PKO BP zaproponował, by na dywidendę trafiło 1 mld zł, co oznacza 0,80 zł na akcję. Minister skarbu wnioskował o przerwę, by zbadać, czy bank ma szansę kupić BZ WBK.

Właściciel 70,4 proc. udziałów BZ WBK, irlandzki bank AIB zmuszony jest sprzedać polski bank, ponieważ musi się rekapitalizować i zwiększyć rezerwy o 7,4 mld euro do końca 2010 r. Sprzedaż BZ WBK - według niektórych ocen - przyniosłaby mu ok. 2,4 mld euro. Zainteresowanie przejęciem BZ WBK wyraziło 7-8 grup bankowych. Z nieoficjalnych doniesień wynika, iż na tzw. krótkiej liście znalazły się globalny bank HSBC z siedzibą w Londynie, francuski BNP Paribas, UniCredit oraz polski PKO BP.

Bloomberg podał w poniedziałek, powołując się ma nieoficjalne informacje, że HSBC oraz UniCredit wycofały się z przetargu na bank.

tk