Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Kamiński 05.08.2010

L. Balcerowicz negatywnie o podwyżce VAT-u

Były szef Narodowego Banku Polskiego skrytykował plany rządu podwyżki wydatków przy braku zmian w wydatkach budżetu.
Leszek BalcerowiczLeszek Balcerowiczfot. Reporter
Posłuchaj
  • Balcerowicz o wysokich wydatkach budżetu i podatkach w Polsce
  • Balcerowicz o podwyżce podatków i cudzie gospodarczym
Czytaj także

Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje plan podniesienia podatku VAT i ostrzega, że może on pogorszyć stan polskich finansów publicznych. Nie można zaczynać od podwyżki podatków w kraju o tak wysokich wydatkach i podatkach, jeśli chce się myśleć o rozwoju gospodarki - przekonuje przewodniczący FOR Leszek Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz podkreśla, że zdecydowane reformy finansów są konieczne, bo w porównaniu z innymi krajami naszej części Europy polska gospodarka wypada słabo. Odnosząc się do zaproponowanej przez rząd podwyżki VATu były minister finansów wskazuje, że kraje, których reformy opierają się na podnoszeniu podatków, ponoszą klęskę.

- Na tle innych krajów UE stan finansów naszego państwa nie jest dobry - mówił były minister finansów.

Według byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego i byłego ministra finansów jesteśmy liderem w wydatkach budżetowych, a w konsekwencji także pod względem wysokości podatków.

Twórca polskich przemian gospodarczych uważa, że nasz dług publiczny ma niechlubne drugie miejsce, po Węgrzech, w UE.

Balcerowicz puentował, że szczególnie jest istotne to, że nie można zaczynać od podwyżki podatków w kraju o tak wysokich wydatkach i podatkach, jeśli chce się myśleć o rozwoju gospodarki.

- Polska miała być, zdaje się, krajem cudu gospodarczego - ironizował Leszek Balcerowicz.

Na czym można oszczędzić?

FOR radzi, aby zamiast podnoszenia podatków ograniczyć wydatki, co byłoby możliwe między innymi dzięki zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, likwidacji "becikowego" i programu "rodzina na swoim", czy zmniejszeniu zasiłku pogrzebowego, który w Polsce należy do najwyższych w Europie.

Wśród propozycji Forum Obywatelskiego Rozwoju znalazły się też: rezygnacja z podwyżek dla nauczycieli w tym i przyszłym roku, obniżenie zasiłku dla bezrobotnych do poziomu z 2009 roku oraz likwidacja dotacji dla kopalni i ograniczenie pomocy dla innych przedsiębiorstw państwowych.

Suma oszczędności zaproponowanych przez FOR to około 5 i pół miliarda złotych rocznie, czyli tyle, ile ma przynieść podniesienie VAT-u.

tk, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Arkadiusz Augustyniak