Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 18.09.2020

Ekspert: bezpieczeństwo przedsiębiorców to szansa na wzrost produkcji i polskiego PKB

Jeśli nie będzie drugiego powszechnego lock downu to nasza gospodarka powinna rosnąć, szczególnie jeżeli przedsiębiorcy poczują się bezpieczniej. Proponowane ostatnio przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach mogą być pomocne, ale są i takie rozwiązania, których przedsiębiorcy się obawiają, jak konfiskata prewencyjna. A to rodzi informacyjny chaos i niepewność -  mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.  

Gość audycji analizował sytuację naszego w III kwartale przemysłu w kontekście zapowiedzianych danych GUS. Analitycy szacowali, że będzie to wzrost na poziomie 2,8 proc.

- Każdy sygnał mówiący o tym, że gospodarka zaczyna żyć jest dobry. Wzrost 2,5 proc. też byłby dobry. Najważniejsze żebyśmy odczuli odbicie gospodarcze, żeby przedsiębiorcy poczuli się bezpieczniej – mówił Marek Kowalski.

Czy będzie druga fala pandemii ? 

W jego opinii najważniejsze jest jednak dziś pytanie czy nie zaskoczy nas druga fala COVID-19 choć zauważył, że mimo przyrostów zachorowań rządy państw w zasadzie nie decydują się na kolejne zamknięcie gospodarki.

- Przy dużej liczbie zachorować gospodarka może nieco wyhamować, ale to pełen lock down ograniczył potrzeby zakupowe Polaków więc wytworzona nawet przez fabryki produkcja nie miała gdzie być sprzedana. Towary zalegały na sklepowych półkach, które zaczęły się sprzedawać właściwie dopiero po wyjściu z lock downu. Zatem jeżeli będzie to tylko kwestia zachorowań, których już dziś jest dużo, to popyt będzie rósł – mówił Marek Kowalski.


 Co z PKB ? 

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się również do kwestii PKB, którego spadek jest określony w projekcie budżetu na 4,6 proc. w 2020 r.

- Dane, które pokazuje MF porywa się tym co twierdzą analitycy. Spadek PKB waha się w granicach 4,6 proc. – 4,8 proc. Generalnie rzecz biorąc wskaźnik ten jest określany jako realny i powinien utrzymań się na tym poziomie – ocenił Marek Kowalski.


 Nowy pakiet podatkowy 

Inny podjęty w audycji temat dotyczył nowego pakietu podatkowego zaproponowanego przez MF. Ma być m.in. podniesiona kwota ryczałtu z 250 tys. do 2 mln euro, z 1,2 mld do 2 mld euro czy podwyższony limit uprawniający do korzystania z obniżonej do 9 proc. stawki CIT.

- Jest to pierwszy przypadek od dłuższego czasu, gdy MF przygotowało dosyć szeroki pakiet. Trzeba jeszcze do nich dodać fundacje rodzinne, które powinny móc byś rejestrowane, kwestia powrotu kapitału z zagranicy, umowy pomiędzy KAS a firmą, która chciałaby zainwestować w Polsce dupy kapitał i przestawi odpowiedni plan biznesowy (…). Są to rozwiązania idą w dobrym kierunku natomiast jest jeszcze wiele innym ważnych rzeczy, a diabeł tkwi w szczegółach.  Jesteśmy jako przedsiębiorcy zachęcani do inwestycji, ale jednocześnie dochodzą informacje np. o ewentualnej konfiskacie prewencyjnej, o wiszącym nad wszystkim powrót ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To powoduje dysonans informacyjny. Z jednej strony powinniśmy zachęcić kapitał, przede wszystkim polski, ale też zagraniczny do inwestowania (…), ale powinno być ono bezpieczne – mówił Marek Kowalski.

 


Posłuchaj
21:53 Marek Kowalski gościem "Rządów Pieniądza" (B.Prośniewski PR24) Marek Kowalski gościem "Rządów Pieniądza" (B.Prośniewski PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/Błażej Prośniewski/sw