Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 30.11.2020

Ekspert: wyniki polskiej gospodarki za III kwartał napawają optymizmem

- Wyniki polskiej gospodarki w III kwartale są zaskakująco dobre. I choć PKB spadło o 1,5 procent, licząc rok do roku, to odnotowano wzrost eksportu i konsumpcji, co dobrze świadczy o przystosowaniu się naszych firm i konsumentów do nowej sytuacji - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Ekspert PKO BP zwrócił uwagę, że wzrost PKB pomiędzy "pandemicznym" II kwartałem, a III kwartałem 2020 roku wyniósł niemal 8 procent. Co w skali całego roku daje minus 1,5 procent PKB w porównaniu do tego samego kwartału 2019 roku. Ale świadczy to o tym, że polska gospodarka nadspodziewanie szybko odrobiła straty z II kwartału, z pierwszej fali pandemii COVID-19.

A dane o PKB za III kwartał są wyraźną korektą w górę, wobec wcześniejszych dość pesymistycznych prognoz. Konsumpcja indywidualna w III kwartale 2020 roku była nawet wyższa niż rok wcześniej, co może świadczyć o oszczędnościach i raczej dobrej sytuacji finansowej wielu polskich rodzin.

Piotr Bujak, pytany o spadek inwestycji, zwrócił uwagę na fakt, że w okresie tak wielkiej niepewności spowodowanej pandemią wstrzemięźliwość firm w inwestowaniu we własny rozwój była smutną koniecznością i zachowaniem dość racjonalnym. Na szczęście inaczej było z indywidualną konsumpcją, która w III kwartale już prawie wróciła do poziomu sprzed pandemii.

Bardzo dobre wyniki polskiego eksportu są jego zdaniem dowodem na dużą konkurencyjność naszych firm wobec rywali za zagranicy. Wzrost polskiego eksportu pomiędzy I i III kwartałem był jednym z najwyższych w całej UE. Pomaga nam w tym to, że handel światowy, który jeszcze na wiosnę miał problemy z przerwanymi łańcuchami dostaw np. z Chin, już prawie wrócił do stanu sprzed pandemii COVID-19.

W opinii Piotra Bujaka z PKO BP polskie PKB w IV kwartale tego roku spadnie o około 4 procent, czyli że będzie to większy spadek niż w III kwartale. Ale i tak będzie to o połowę mniej niż w feralnym, pandemicznym II kwartale 2020 roku. Na pewno nie będzie także tak dotkliwego spadku konsumpcji, jak na wiosnę 2020 roku. Choćby z tego powodu, że polskie firmy i konsumenci nauczyli się korzystać z zamówień online. Także krajowa logistyka i transport skutecznie dostosowały się do nowych, pandemicznych warunków, co pozytywnie wpływa na handel.

Dlatego wynik polskiego PKB za cały 2020 rok (liczony rok do roku) prawdopodobnie wyniesie 3 procent, co i tak będzie jednym z najlepszych wyników w Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

05:22 Piotr Bujak - główny ekonomista banku PKO BP komentuje dane GUS (Justyna Golonko PR1) Piotr Bujak - główny ekonomista banku PKO BP komentuje dane GUS (Justyna Golonko PR1)