Logo Polskiego Radia
Damian Nejman 08.08.2023

Black Hawki dla polskiego wojska. Szef MON: armia będzie dysponowała pełną gamą śmigłowców

- Uzupełniamy flotę śmigłowców o kolejne Black Hawki. Już niebawem Wojsko Polskie będzie dysponowało pełną gamą śmigłowców - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Dziś szef MON poinformował również, że "rozpoczęły się dostawy śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych AW101". 

"Rozpoczęły się dostawy śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych AW101. Pierwszy egzemplarz jest już w drodze do Polski" - poinformował w poniedziałek we wpisie na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Wcześniej pod koniec lipca Agencja Uzbrojenia poinformowała o rozpoczęciu procedury zakupowej śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Aeromobilnych.

"Uzupełniamy flotę śmigłowców o kolejne Black Hawki. Już niebawem Wojsko Polskie będzie dysponowało pełną gamą śmigłowców - Black Hawk, AW149, AW101 i Apache. Szkolenia naszych żołnierzy na Apache w USA rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze maszyny trafią do Polski w przyszłym roku" - napisał wtedy na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

O rozpoczęciu procedury poinformowała w piątek na Twitterze Agencja Uzbrojenia. "Rozpoczęła się procedura zakupowa śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk dla Wojsk Aeromobilnych. Dziś wysłano zaproszenie do negocjacji. Black Hawki będą mogły współpracować z pozyskiwanymi obecnie od WSK PZL Świdnik AW-149 oraz planowanymi do pozyskania AH-64E Apache" - czytamy we wpisie.

Wykorzystywane przez policję oraz Wojska Specjalne

Śmigłowce S-70i Black Hawk to eksportowa wersja amerykańskiego wielozadaniowego śmigłowca transportowego UH-60 Black Hawk. Produkowane są w PZL Mielec, po tym, jak w 2007 r. zostały spółką zależną amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).

Obecnie takie śmigłowce wykorzystywane są m.in. przez polską policję oraz Wojska Specjalne; wyprodukowane w Mielcu helikoptery trafiły także za granicę, m.in. do Arabii Saudyjskiej czy Chile. Śmigłowce tego typu służą przede wszystkim do zadań transportowych, mogą być jednak również uzbrojone np. w karabin maszynowy do wsparcia piechoty na ziemi.

Ponadto polskie siły zbrojne pozyskują obecnie lub planują pozyskanie kilku innych typów śmigłowców. To wielozadaniowe śmigłowce AW149, produkowane przez włoski koncern Leonardo w zakładzie PZL Świdnik. 32 takie maszyny zamówił w lipcu ub.r. MON dla lotnictwa Wojsk Lądowych. Błaszczak poinformował wtedy, że kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW 149 wynosi 8 mld 250 mln zł. Dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.

Wydatki na wojsko w Polsce. Źródło: PAP

Wcześniej, w 2019 r., MON zamówił natomiast dla Marynarki Wojennej 4 śmigłowce AW101, powstałe we współpracy włosko-brytyjskiej. Śmigłowce mają być przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych, mają być także wyposażone w sprzęt do akcji CSAR - poszukiwań i działań ratowniczych.

Ostatni z typów wymienionych przez ministra Błaszczaka we wpisie to amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64 Apache.

Zamiar zakupu 96 takich maszyn wyraził MON w ubiegłym roku. Jak poinformował w maju szef MON po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony, "armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów". - To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję - powiedział szef MON podczas wizyty w USA.

Czytaj także:

dn/PAP/IAR