Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 09.06.2012

Mamy możliwość zwyciężyć z Niemcami

- Eksperci mają fałszywą ocenę procesów, które zaszły. To nie jest kryzys ekonomiczny. Moce produkcyjne europejskich gospodarek nie uległy zmniejszeniu, wręcz przeciwnie: zwiększeniu. Problem tkwi w systemie politycznym - mówi w Trójce Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.
Kibice wychodzą ze Stadionu Narodowego w Warszawie, po meczu Polska - Grecja, na inaugurację piłkarskich mistrzostw EuropyKibice wychodzą ze Stadionu Narodowego w Warszawie, po meczu Polska - Grecja, na inaugurację piłkarskich mistrzostw EuropyPAP/Rafał Guz

Gość Dariusza Rosiaka przekonuje, że doszło do naruszenia fundamentu, jakim jest demokracja. - Skoro rządy mogą bez oglądania się na przyszłe pokolenia dokonywać niezwykle daleko idących obciążeń tych pokoleń długami, które są nie do spłacenia, to znaczy, że odbierają prawo decydowania o swojej przyszłości pokoleniom, które się nie narodziły - wyjaśnia Andrzej Sadowski.
Zdaniem gościa Trójki ekonomiczne mistrzostwa Europy wygrałyby Niemcy, które uchodzą za najlepszą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę na tle krajów starej Unii. Jakie w tej ekonomicznej "układance" zajmuje miejsce Polska? - Tak jak Irlandia kiedyś przeskoczyła w dobrobycie Wielką Brytanię w ciągu dekady, tak i Polska może przeskoczyć Niemcy. Możemy przeskoczyć Niemcy, bo mamy olbrzymi potencjał. Już raz pokazaliśmy, że Polska była krajem ostatniego największego cudu gospodarczego w końcu XX wieku - podkreśla Andrzej Sadowski.

Ekspert przypomina, że dzisiaj Polacy "kolonizują" wschodnie Niemcy, jesteśmy zapraszani przez władze wschodnich landów, by się tam osiedlać i ożywiać życie gospodarcze. - To Polacy uratowali wiele branż brytyjskiego przemysłu, który szedł do likwidacji, bo nie było chętnych wśród mieszkańców do tego, żeby pracować tak ciężko jak zrobili to nasi obywatele - wylicza ekspert i przypomina, że według Komisji Europejskiej oceniani jesteśmy jako najbardziej przedsiębiorcze społeczeństwo w Unii. - Mamy możliwość zwyciężyć z Niemcami - mówi gość "Raportu o stanie świata".
W audycji także:
- Stefan Szczepłek - publicysta, autor książek Żonglerka i wspaniałej biografii Deyna – opowiada o Euro 2012, zróżnicowaniu zespołów naszego kontynentu i kulturze futbolowej;
- Piotr Pogorzelski w relacji z Kijowa przekazuje, czym żyje Ukraina w dniu inauguracji finałów w tym kraju i jakie są nastroje wśród kibiców;

Bieżące informacje o Mistrzostwach znajdą Państwo w naszym serwisie specjalnym poświęconym Euro 2012 >>
- Wojciech Szymański rozmawia z Peterem Beckerem z berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka o tym, czy Niemcom zależy na byciu europejskim liderem.
- kryzys trwa od 4 lat, kto popełnił błąd i gdzie? - Beata Płomecka pyta Zsolta Darvasa, eksperta brukselskiego ośrodka badawczego Bruegel.
Gdzie dziś przebiega linia podziału w Europie oraz jak zachować Unię w całości, czy warto to robić i za jaką cenę?, dowiesz się słuchając całej rozmowy w audycji „Raport o stanie świata – 9 czerwca 2012”.
Audycja na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 15.