Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 06.07.2012

Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy...

...zainstalować inteligentny licznik energii i samemu choć trochę jej wytwarzać, na przykład instalując na dachu ogniwo fotowoltaiczne czy wiatrak.
Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy...ikebowen/sxc.hu/cc

Trzeba skrzyknąć okoliczne firmy, szkoły, samorząd. Wtedy na danym terenie na tradycyjną sieć energetyczną zostanie nałożona sieć teleinformatyczna. Finansowo pomoże w tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pokryje do 50 proc. kosztów poniesionych przez mikroprzedsiębiorstwa, samorządy, instytuty i uczelnie. Duże firmy mogą liczyć na 30 proc.
- Będziemy kupować kilowatogodziny, poza szczytem, gdy są tanie, a nawet je sprzedawać, kiedy zaświeci słońce i wiatrak na dachu zacznie się kręcić - wyjaśnia prezes Funduszu Jan Rączka. Rączka jest przekonany, że oszczędności będą znaczne i natychmiastowe, a najbardziej odczują to samorządy.
Pytany o możliwość przyłączenia się do Inteligentnej sieci energetycznej na przykład wspólnoty mieszkaniowej z konkretnego budynku, ocenił, że będzie to możliwe w 2014 roku, gdy wejdą w życie odpowiednie przepisy. Wspólnota oczywiście będzie musiała stać się również producentem energii odnawialnej. Wystarczy bateria na dachu, na którą też będzie dofinansowanie.
Nowy system wyeliminuje płacenie zaliczkowe za prąd. Nie będzie stałych, narzuconych stawek. Przestaniemy być biernymi odbiorcami energii. Zainstalowanie odpowiednich liczników ma zająć 8 lat. Sprawa jest pilna. Kryzys w zbilansowaniu energetycznym kraju ma - w ocenie specjalistów - nastąpić w latach 2015-16. Dlatego już ruszyły programy pilotażowe. Są do wzięcia dotacje.
Według słów prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Marka Woszczyka, inteligentne liczniki ma już cały Kalisz, Półwysep Helski, Drawsko. Razem zainstalowano ich około 150 tysięcy. Takich urządzeń w Polsce potrzeba 15,5 miliona. - Będą do 2020 roku - zapowiada szef URE.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk