Logo Polskiego Radia
PAP
Aneta Hołówek 23.04.2013

GUS: spowolnienie nadal widoczne

W ocenie GUS I kwartał 2013 r. wciąż stał pod znakiem spowolnienia gospodarczego. Widać to choćby w marcowych danych z handlu i przemysłu
GUS: spowolnienie nadal widoczneflickr/Lars Plougmann

Spowolnienie, z którym mieliśmy do czynienia pod koniec ubiegłego roku, było widoczne także na początku 2013 r. - informuje Główny Urząd Statystyczny.
"W I kwartale br. w gospodarce utrzymały się tendencje spowolnienia obserwowane w ostatnim kwartale ub. roku. Obniżyła się w skali roku produkcja sprzedana przemysłu, choć w mniejszym stopniu niż w poprzednim kwartale. Pogłębił się natomiast spadek produkcji budowlano-montażowej. Nieco wolniejsze było tempo wzrostu sprzedaży usług w transporcie. Sprzedaż detaliczna, po spadku w ostatnim kwartale ub. roku, w okresie styczeń-marzec br. ukształtowała się na poziomie sprzed roku" - napisał GUS w materiale podsumowującym I kwartał.

We wtorek urząd udostępnił dane o sprzedaży i przemyśle w marcu.

Minimalny wzrost o 0,1 proc. w ujęciu rocznym odnotowała sprzedaż detaliczna. W stosunku do lutego poprawa była znacznie bardziej zauważalna - sięgnęła 16,8 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych spadła w marcu o 5,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,3 proc. - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w marcu w ujęciu rok do roku o 5,1 proc., po spadku o 22,9 proc. w poprzednim miesiącu.
W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 9,4 proc. w porównaniu ze spadkiem o 9,8 proc. w poprzednim miesiącu.
Nowe zamówienia w przemyśle na eksport spadły natomiast w marcu w ujęciu rocznym o 5,2 proc., po spadku o 10,5 proc. w poprzednim miesiącu.
Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 12,3 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport spadły o 11,1 proc. miesiąc do miesiąca.
Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

PAP, bk