Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 24.09.2013

Zobacz nowe zabezpieczenia banknotów

Polskie banknoty będą lepiej zabezpieczone. Od kwietnia przyszłego roku zaczną wchodzić do obiegu nominały 10, 20, 50 i 100 - złotowe z lepszymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka prezentuje banknot dwudziestozłotowyPrezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka prezentuje banknot dwudziestozłotowy PAP/Rafał Guz

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreśla, że projekty banknotów się nie zmienią, co nie oznacza, że ich modernizacja pozostanie niezauważalna. Do najbardziej widocznych zmian należy pojawienie się białego pola przy nominale banknotu, czy wprowadzenie pasa opalizującego.

 

Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Krzysztof Żarnotal dodaje, że już teraz polskie banknoty należą do najlepiej zabezpieczonych na świecie, a po zmianach będzie jeszcze lepiej. Poziom fałszerstw jest niezwykle niski - podkreśla.

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.
Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

/

Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera „K” z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.
Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko – insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.

 

/

Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.
Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej – lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.

 

/

Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej – roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.

 

Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

 

/

 

Zabezpieczenia banknotu 200 - złotowego na razie pozostaną bez zmian. Bezpośrednie wydatki związane z modernizacją wyniosą około 14 milionów złotych. Koszty poniosą też instytucje posiadające maszyny przygotowane do obrotu pieniędzmi. Choć bankomaty nie będą wymagały modernizacji, to już wpłatomaty, biletomaty, czy parkometry trzeba będzie na nowe pieniądze przygotować.

 

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę od stycznia 2014 roku NBP – we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych – przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpieczne Pieniądze”, dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne „NBP Safe” prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

materiały prasowa NBP, abo