Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 07.10.2013

Dyrektywa tytoniowa. Głosowanie w cieniu korupcji i silnego lobbingu

Firmy tytoniowe zrobią wszystko, by głosowanie w sprawie dyrektywy tytoniowej poszło po ich myśli.
Dyrektywa tytoniowa. Głosowanie w cieniu korupcji i silnego lobbingusxc.hu

Najpierw wśród podejrzeń o korupcję zrezygnował odpowiedzialny za nią komisarz, teraz mówi się o niespotykanym lobbingu firm tytoniowych przeciw obostrzeniom.

Przewodniczący musiał odejść

Jeszcze zanim dyrektywa ujrzała światło dzienne odpowiedzialny za jej przygotowanie, maltański komisarz John Dalli został zmuszony do rezygnacji. W połowie października ub.r. antykorupcyjne biuro OLAF ogłosiło, że Dalli mógł wiedzieć o ofercie korupcyjnej złożonej przez jego znajomego przedsiębiorcę koncernowi tytoniowemu Swedish Match. Chodziło o zniesienie w dyrektywie zakazu eksportu produktu tytoniowego do żucia, którego producentem jest Swedish Match.

Australia liderem

Pracę nad projektem dyrektywy przejął nowy komisarz z Malty Tonio Borg, który początkowo budził nieufność Parlamentu Europejskiego. Tuż przed jego mianowaniem w grudniu 2012 roku Australia wprowadziła jednolite opakowania paczek papierosów, bez logotypów firm, za to z zajmującymi niemal całą powierzchnię paczki ostrzeżeniami o szkodliwości palenia. To wtedy na koncerny tytoniowe padł blady strach, że UE podąży za Australią i już wtedy miał rozpocząć się lobbing na rzecz lżejszych obostrzeń.

Slimy będą zakazane

Ostatecznie Komisja Europejska nie zaproponowała jednolitych opakowań, ale inne poważne restrykcje. Na pierwszy ogień poszły papierosy smakowe m.in. mentole i cienkie papierosy slimy, które w przekonaniu KE zachęcają zwłaszcza młodych ludzi do palenia, dlatego nalega na ich zakazanie. KE zaproponowała też zwiększenie do 75 proc. ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach, a także zaleciła traktowanie papierosów elektronicznych jak produktów medycznych.
Lobbing, na "niespotykaną dotąd skalę"

Przed wtorkowym głosowaniem mnożą się poprawki, a Zieloni w PE otwarcie mówią o lobbingu w PE i przytaczają astronomiczne kwoty wydane na ten cel przez koncerny. Na lobbing, na "niespotykaną dotąd skalę", wskazywały też niedawno irlandzkie źródła, które twierdzą, że świadczy o tym apel 16 ministrów zdrowia do PE, by nie opóźniał negocjacji z krajami UE.

Polska walczy o mentole

Jedna z proponowanych przez chadeków poprawek przewiduje, że zakaz papierosów mentolowych obowiązywałby dopiero za osiem lat. Inne, zgłoszone m.in. przez polskich europosłów, proponują rezygnację z zakazu mentoli i slimów. Jacek Protasiewicz (PO) zgłosił poprawkę, przewidującą możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie wyłączeń odnośnie do produktów tytoniowych, których udział w rynku przekracza 2,5 proc.; oznaczałoby to możliwość dopuszczenia w Polsce do sprzedaży papierosów mentolowych.
Poprawki zgłoszone przez polskich europosłów są zgodne ze stanowiskiem polskiego rządu, który od początku prac nad dyrektywą tytoniową wypowiadał się przeciwko zakazowi papierosów slim i mentolowych.
abo